Citat:
Ursprungligen postat av
Tillbakablicken
Jag är oerhört pessimistisk angående hur Sverige och övriga världen kommer se ut 2050+. Med det sagt sparar jag som en smålänning just p.g.a det... Inte för att tyna bort i en solstol i Thailand när jag är 65+, utan för att över huvud taget ha råd att fly till en beboelig plats och ha mat i magen.
Haller med, tycker det ar ratt sjukt att det ar sa manga som verkar forlita sig pa pensionssystemet overhuvudtaget. Vem bryr sig ens om vad man EVENTUELLT kommer fa i allman pension? Sent ska syndaren vakna nar man har ett helt arbetsliv bakom sig och inte nagot privat sparkapital att luta sig mot - riktigt naivt.
Och folk som pastar att det ar sa svart for de med lag inkomst att privatspara snackar skit, jag har levt valdigt gott under gransen for existensminimum utan att ens tanka pa det. Problemet ar att folk lever over sina inkomster och inte har nagon plan for sina liv.