Citat:
Ursprungligen postat av
vedhuggare
Tack för rapporteringen om Stalin. Jag hade ingen aning om att han ville avgå. Hur mycket har vi lurats?
Du kan ha rätt om konstitutionen. Jag är inte jurist.
Grudinin är intressant, men visst är han chanslös i valet. Det jag tycker om är att han kommer utifrån och har bevisat sitt värde. I Ryssland är det också så att man kan vara kommunist och kristen samtidigt. Varför ska kristendomen vara ett problem för vänstern? Det handlar ju om det ekonomiska systemet och en rättvis fördelning. De gamla svenska kommunisterna sade nej till feminismen och storkapitalet, men de vi har idag är helt borta.
Jag ser kommunister, nationalister och kristna växa ihop till en ny styrka i Donbass. Jag har flera gånger påpekat att denna nya kraft är undervärderad.
Vad gäller frågan om amalgamet mellan kristendom, kommunism, nationalism är detta en ganska komplicerad diskussion. Kommunister ser sig som internationalister, men samtidigt patrioter – detta är bl a Stalins synpunkt då han uppmanade till försvar av det nationella oberoendet mot den internationella kapitalismens och imperialismens härjningar, samtidigt som han manade till internationell solidaritet. Nationella och sociala befrielserörelser i världen kom att bli (och är fortfarande) präglade av Stalin, ofta genom Mao – som ju höll Stalin högt. Att förena kristendom med socialism eller kommunism är inte speciellt svårt.
”Vi” har lurats ganska mycket.
Random sökning på frågan om Stalins fyra försök att avgå gav denna träff:
Stalin’s Four Attempts at Resignation
https://socialistmlmusings.wordpress...t-resignation/
Annars kan jag rekomendera den amerikanska professorn
Grover Furrs skrifter, vars bok om Khrushchev förtjänar särskilt omnämnande:
"Khrushchev lied : the evidence that every "revelation" of Stalin's (and Beria's) "crimes" in Nikita Khrushchev's infamous "secret speech" to the 20th party congress of the communist party of the Soviet Union on February 25, 1956, is provably false / by Grover Furr"
http://libris.kb.se/bib/12100545