Citat:
Ursprungligen postat av
FarbrorKrut
Bott i Lerums kommun hela livet och "riktigt torrt" är helt rätt ordval. Nu ligger jag mer åt det militära hållet men det händer att jag kikar på övergivet, gamla fabriker och dylikt ibland. Lika torrt på alla områden. Det är en fördel med bil om du är UE-intresserad i Lerums kommun
Silon i Jonsered har de bommat ganska bra (svetsat grinden), den i Floda används väl fortfarande om jag inte minns helt fel. Inte så mycket att se dock.
Gammalt inlägg men roligt med en uppdatering.
Var på stenkullenskraftanläggning och gjorde ett jobb för ett tag sedan. Och fick mig en liten historielektion. (Och en snabb rundtur)
Anläggningen byggdes nångång under andra världskriget och försåg hela Västsverige med ström. anledningen till att den byggdes under jord var för att den inte skulle synas från luften och bli ett mål för bombningar.
Den var aktiv ända in på 80-90 talet och verksamheten där var "topphemlig" på den tiden.
Anläggningen var bemannad i skift dygnet runt med ca 20 anställda från vattenfall.
Åvanjord precis innanför grinden finns det boningshus och en verkstad som idag används som ett litet förråd av vattenfall. Bergrummet används också som förråd men är istortsätt lämnat orört sedan 80-talet.
Nere i berget så fanns transformatorerna som togs ur bruk ca 2004 , det är en enorm jävla anläggning. Uppskattningsvis så är det 30-40 meters takhöjd i traverssalen. Här sitter det även en travers som lyfter 135 Ton.
Rälsgångarn där transformatorerna stog var säkert 100 m långa. Det finns även kulvertar och en kylvattenkanal som mynnar ut i älven, där man tog kylvatten till anläggningen.
Allting är som när det lämnades på 80/90talet i ledningscentralen med alla analoga mätare, knappar, telefoner, tidningar, förbandslådor etc. Och allt materiell till skyddsrummen så som filter till ventilationssystem verktyg etc.
Men alla utrymmen är låsta och anläggning används och är larmad så det är nog ingen vits att traska in där vind för våg