Citat:
Ursprungligen postat av
Donner123
Klart de skulle kunna om de ville, men d fr de ju erknna sitt tvivelaktiga upplgg. Att ha en 3e-part lsning fr betalningar r ju inget konstigt i sig, fusk med koderna och eventuellt pengatvtt r mer shady.
S r det naturligtvis, men ligger hela ansvaret med terbetalning verkligen p t.ex revolut? Kan de i sin tur chargebacka de skumma onlinebutikerna? Skulle det inte kunna rcka att blocka dem fr framtiden nr det uppdagas hela historien?
Nej, hela ansvaret ligger inte p Revolut s klart, men om de verkligen brydde sig, s hade de enkelt kunna gra chargebacks, se vad de fr fr svar tillbaka frn diverse merchants med mera och sen utvrdera eftert. I mnga fall s tror jag inte ens de hade ftt ngot svar tillbaka, och d hade man vunnit. S det r lite det som r irriterande, det hade vart ganska enkelt.
Jag gissar, utan att veta, att de som har anvnt sin svenska bank borde ha stor chans att f pengar tillbaka, men man vet aldrig. Det r ju alltid problematiskt nr man har godknt med 3ds. Inte s att man inte kan gra en chargeback, men chanserna minskar att f de att g igenom. Men mycket beror nog p bank och vem som tar emot chargebacks.