Citat:
Ursprungligen postat av
derp19
Jobbar inom psykiatrin och har besökt en del personer som bor i egna lägenheter. Det är ganska ovanligt att psykiskt sjuka blir så här, oftast är de livrädda för allting och tysta som möss.
Men jag vet iaf en person som är liknande det du beskriver (som jag gått till, känner till många andra fall). Hon tror att grannen är ute efter henne och det sjuka är att vissa av mina kollegor tror det också (de tror alltid så jävla gott om alla). Efter att ha gått till henne i mer än 1 år insåg jag att, nej... det är hon som är spritt språngande galen. Mina kollegor har fel.
Lev ett vanligt liv och ring polisen 112 om han kommer och bankar mitt i natten. Det är inte normalt och ska anmälas. Var inte så jävla feg. Kanske göra en orosanmälan till socialen om hans psykiska mående?
Exakt, polisen är ingen dum idé heller.
Man blir sjukt stressad av att ha det där i sin vardag.
Och även om han är sjuk, så är det inget du ska behöva leva med, och inte en bra siuation för honom själv heller. En dag smäller det, tänk om det blir på något av barnen i trappan?