Citat:
Ursprungligen postat av
laxen69
SVT berättar att hundratals personer kan vara skrivna på samma adress, utan att fysiskt bo där.
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/st...-de-kriminella
Misstänker att majoriteten av personerna överhuvud taget inte existerar utan är fejkade samordningsnummer och personnummer.
På vilket sätt kan man begå bedrägeri genom att ha flera samordningsnummer/personnummer?
Ett sätt är väl att registrera en bil i ett sådant nummer och sedan skita i allt vad p-avgift, skatter och trängselavgifter heter.
Finns andra sätt? Dubbla bidrag kanske?
Detta är väl något som en vanlig svensk skulle ha svårt att lura till sig, men någon med utländskt utseende och språk lätt kan fixa genom att helt enkelt påstå att han är ny i landet.
Ingen id-kontroll verkar ju ske i naivitetens mecka.
Mycket av det du frågar besvarar ju faktiskt i artikeln:
Citat:
Det handlar om utländska medborgare som på felaktiga grunder kan använda samordningsnummer för att komma över exempelvis utbetalningar av moms eller skatteavdrag vid rut- och rotarbeten. Samordningsnummer skapar också en väg in i socialförsäkringssystemet
en del av bredare bedrägerier och brottslighet
870 000 personer som inte är folkbokförda i Sverige har ett svenskt samordningsnummer, ett tillfälligt personummer.
Att SVT skriver om detta, och S "startar en utredning" om detta som varit känt i många år bland de som rasiststämplats är i vart fall ett steg framåt.
Finansminister Magdalena Andersson (S) visar dock att de fortfarande varken förstått eller agerar. När det gällde att ta in 5.000 Afghaner (som senare visade sig vara nära 8.000) körde man över lagrådet och stiftade en ny lag på rekordtid.
I det här fallet sätts inga tidsramar, utan Magdalena pratar om "närtid", och startar "en utredning som ser över hela systemet". Ett tydligt tecken på att S fortfarande inte tar problematiken på allvar.
KD har en klar poäng:
Citat:
Kristdemokraterna tycker att det går alldeles för långsamt.
– Jag tror att stora delar av svenska folket tycker det är naivt och ofattbart att man inte agerar, varför man inte ändrar de här reglerna. Det är hög tid nu, säger riksdagsledamoten Mikael Oscarsson (KD).