2020-01-03, 23:47
  #1069
Medlem
-DaRude-s avatar
Israel firar nu. De har försökt pressa USA in i ett krig med Iran i många, många år nu.

(De vill gärna inte kriga själva, de offrar hellre amerikaner)

Förmodligen är det Trumps pro-israeliska rådgivare som fått honom att beordra denna attack.
Citera
2020-01-03, 23:48
  #1070
Medlem
Peyzs avatar
USA trånar efter ett fullskaligt världskrig..
Dom vill bara gå ut i krig på rätt sätt. Det ska inte se ut som dom irriterat fram krig så dom kan komma ut som hjältar.
Men å andra sidan så väntar Kina och Ryssland på tillfället att komma med hämnd..
Vem är good, vem är bad?
Folket är good och makten är bad.
Citera
2020-01-03, 23:49
  #1071
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tjallepetter
Vi får väl se. Dårar som resonerar som dig kommer bli vår undergång.
1 veckas invasion, och 17 års katastrof (still going).

Nä, det är undergivna dårar som du som har lett oss till situationen vi är i idag.

Jag är en man.
Citera
2020-01-03, 23:49
  #1072
Medlem
wodelars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vintergrisen
Inte för att den här tråden handlar om geografi men hur skulle en blockad av Hormuzsundet innebära att fraktfartyg måste runda Godahoppsudden? Blandar du inte ihop Persiska viken med Röda havet här? Skulle Iran blockera Hormuzsundet skulle det förstås påverka trafiken i Persiska viken, men knappast den i Röda havet.
Tack för rättelsen. Iran har dock ganska nyligen konfiskerat fraktfartyg.
Citera
2020-01-03, 23:50
  #1073
Medlem
Dumdrygs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av wodelar
Blockerat Hormuzsund är Irans största geopolitiska makt. Vägen runt "godahoppsudden" kommer göra de flesta råvaror dyrare. Kan mycket väl bli ett nytt "11/9-dåd" på amerikanskt territorium.

Så om Iran blockerar Hormuzsundet så kan inte fartygen åka via Suezkanalen längre?? He he he
Citera
2020-01-03, 23:50
  #1074
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av wodelar
Blockerat Hormuzsund är Irans största geopolitiska makt. Vägen runt "godahoppsudden" kommer göra de flesta råvaror dyrare. Kan mycket väl bli ett nytt "11/9-dåd" på amerikanskt territorium.
Hört talas om suezkanalen?
Citera
2020-01-03, 23:52
  #1075
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tjallepetter
Iran har förmodligen kärnvapen. Iran har många mäktiga allierade. Iran är inte Irak. Irak är ett stort problem. Iran är ett ännu större problem.

Hur många människoliv tror du inte ett världskrig skulle ta? Det är en nödvändig process. Om opinionen i Iran är tillräckligt stor så kommer det att bli förändring, dvs om Irans nuvarande regim ej finansieras utifrån, vilket är det stora problemet i de flesta diktaturer som håller fast vid makten.

Ja om alla bara tittar åt andra hållet så löser det sig, ungefär som med Nordkorea, Venezuela, Kuba och liknande.

Iran har fortfarande en enorm armé och den används för att hålla befolkningen i schack, tror du verkligen att den arabiska våren var helt opåverkad utifrån? Hur många iranier ska hinna slaktas av regimen innan omvärlden ingriper tycker du?

Soleimani har mycket väl varit en drivande kraft i att förtrycka sitt eget folk och nu fick han betala priset, ett bra meddelande att skicka till både regimen och de demokratiska rösterna inom Iran.
Citera
2020-01-03, 23:52
  #1076
Medlem
Tryckallan74s avatar
Vad tror ni om Irans luftförsvar? Bavar-373 tror jag det heter!? https://www.youtube.com/watch?v=nI3_sxSRAuw 2:46 minuter

https://www.youtube.com/watch?v=EVhG2A2r9UY 3:47 minuter
Citera
2020-01-03, 23:53
  #1077
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av lyktstolpe
Med andra ord är framtiden redan ristad i stjärnorna?
Man kan till och med säga att skotten i sarajevo hänger samman med det som hände igår.
Citera
2020-01-03, 23:56
  #1078
Medlem
Rufoss avatar
Noterar ett starkt flöde av positiva Facebook-kommentarer från invandrare. Särskilt iranska invandrare verkar helt överlyckliga över generalens död.

Detta medan en väldigt stor del etniska svenskar spyr galla mot Trump.

Intressant. Verkligen.

SVT har satt sina spår.
Citera
2020-01-03, 23:56
  #1079
Medlem
cateatdogs avatar
Flashback är fan(t)a(s)tiskt!

Det är fan världens undergång varje dag ...på alla plan.
Det blir aldrig något mer världskrig i form av vapen. Det är för många jävla nationalistiska ledare i våra länder och fler lär det bli ...någon avveckling om framtidstro och gemenskap till att just deras nation är så jävla vacker och bra. Vi är oxå snart där.
Men det kommer handla om energi och handel. Inte krig.
Kina och USA har så mycket makt att dom kan strypa oss andra till döds. Tänk lilla oss ...vi kan inte ens föda oss själva längre på egen hand å det kommer inte Åkesson lösa heller.

Stormakternas bästa vapen är inte längre i ammunition.
__________________
Senast redigerad av cateatdog 2020-01-03 kl. 23:59.
Citera
2020-01-03, 23:57
  #1080
Medlem
-DaRude-s avatar
Tror ni Trump bryr sig ett skit om vilka liv Soleimani har på sitt samvete? Detta är en metod för att tvinga Iran till motattack.

Det här är en beordrad attack från Irans värsta fiende Israel för att provocera fram ett krig mellan Iran och västvärlden. Israel har lobbat för detta i alla år men USA har haft det on hold, tills Israels bästa vän Trump tillträdde.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in