• 1
  • 2
2020-06-18, 12:37
  #13
Medlem
Vad du än gör, gå inte till banken på rådgivning! De kommer pracka på dig sina dyra skitfonder.

Det är svårt att ge konkreta tips utan en summa. Är det tillräckligt för att du ska kunna leva på den s.k. 4% regeln? (dvs. att du kan ta ut/leva på 4% per år av totalsumman).

Har du ej tidigare erfarenhet av volatia tillgångslag som aktier brukar det bästa vara en s.k. all weather portfolio (kolla på Rika Tillsammans portföljen som är en svensk variant). Om det rör sig om flera miljoner så ha inte allt på bankkonto under längre tid, just nu har vi låg inflation men vi har samtidigt inflation i tillgångslag (börsen) och det är viktigt att låta kapitalet arbeta.

Lite guld, lite aktier, lite räntor (jag tror mer på att ersätta räntor med guld helt och hållet, men det är en kontroversiell åsikt). Tänk på att svenska kronan är en liten valuta och det kan hända saker. T.ex. under 90-tals krisen tappade kronan -40% av sitt värde snabbt.

Köp: Indexfonder, guld, fastigheter, mark

Köp inte: Spekulativa saker, bitcoin, enskilda bolag (såvida du inte har ett aktivt intresse för börsen), olika typer av "get rich quick" metoder som det är lätt att bli blåst på som nybörjare.
__________________
Senast redigerad av Pallot 2020-06-18 kl. 12:41.
Citera
2020-06-18, 18:49
  #14
Medlem
Hur mycket handlar det om? Utdelningsportfölj med 50% defensiva aktier?
Citera
2020-06-18, 19:02
  #15
Medlem
jack.danielss avatar
I ditt fall, utan kunskaper eller intresse av placeringar, skulle jag leta efter en rådgivare, en opartisk och ju dyrare desto bättre! Du har ju fått pengar i knät, varför skulle du snåla in på avgiften till rådgivaren? Vad spelar det för roll om det är gratis eller kostar dig 2-3000?
Citera
2020-06-20, 09:38
  #16
Medlem
Sandtags avatar
Går emot strömmen och tycker att TS bör låna/köpa några böcker i finans; krydda med lite poddar. Att förstå grunderna om risk, tid och avkastning är vitalt. Det finns inget som säger att en rådgivare skulle ge bättre resultat, speciellt inte en vid storbankerna; en bekant fick i januari tips av en sådan att investera, mitt i kraschen fick denne tipset att sälja sitt tidigare innehav. Det bör säga tillräckligt om rådgivning från storbankerna.

Välj riskfria alternativ i början; sparkonto>kapitalförsäkring>”utdelningsaktier”>fon der är fullgoda alternativ att börja med. Ett tips är att avvakta med något spekulativt till tidigast nästa år, det är ett skitdåligt läge att investera just nu (osäkert och ev. super volatilt) även om vissa hävdar motsatsen.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in