Citat:
Ursprungligen postat av
AfghanMupp
Det kan ju tex hända att jag köper något och har i ryggsäcken och går in i en annan matbutik och har glömt att jag har ett baconpaket och en syltburk som jag nyss köpt i den andra butiken. En kontrollant ber att få titta i ryggsäcken och hittar dessa två matvaror. Jag kan bevisa att jag köpt sakerna på ett annat ställe.
I princip vill jag annars inte leva ett digitaliserat liv om jag inte bett om att få göra det och jag vet att vårt digitaliserade samhälle är sämre än det var före digitaliseringen. Städerna har blivit tråkigare.
Du har ju kvittot digitalt i så fall, men visst, det kan vara en anledning. Å andra sidan kan du fråga kontrollanten om han sett dig plocka på dig varorna, vilket han då inte kommer att ha gjort. Är nästan helt säker på att de måste ha sett själva stölden för att man ska kunna åka dit. Men tar inte gift på det.
Du kan ju teoretiskt ge varorna till en polare, sen gå in i nästa butik och plocka ihop likadana grejer som på kvittot, och sen påstå att du köpt dem i annan butik.
Så egentligen är ju kvittot helt meningslöst om de verkligen vill sätta dit dig, oavsett om det är digitalt eller papperskvitto
Jag gick in i en butik med en öppnad colaflaskan i fickan en gång (tänkte inte på det när jag gick in) sa bara i kassan att jag hade köpt den i förbutiken, och om de ville att jag skulle betala den igen. Det behövde jag inte.