Citat:
Ursprungligen postat av
Somenlitenpil
Det känns inte som att du ger riktigt hela bilden här. Jag har ingen aning om hur försvaret resonerar kring vilka uppgifter som är hemliga och inte. Men om du pratar om allmänna handlingar så kan de vara antingen offentliga eller hemliga. Du får det att låta som att någon som har en allmän offentliga handling hemma riskerar att bli dömd för spioneribrott för att någon myndighet plötsligt får för sig att någon uppgift däri nu plötsligt är hemlig. Mycket möjligt att det kan ske rent tekniskt men legalitetsprincipen kommer vid rättslig prövning fria den person som innehar en sådan handling innan den klassades som hemlig.
Om jag förstår den senaste tidens fall med MÖP:ar (sorry om det är nedlåtande) så är det kunnige så att de (ni?) inte har varit medvetna om att saker och ting är belagda med sekretess, det har ju snarare varit en del av grejer. Det har varit en nyfikenhet kring det här hemliga som har varit själva motorn. Att hitta ”riksbunkern” och allt vad det är. Det är ju någonting fundamentalt annorlunda. Det är att medvetet försöka avslöja någonting som man inte är betrodd. En uppgift som är hemlig för att skydda landets medborgare; mig, mina nära och kära. För vad? Någons nörderi? Sjukt oansvarigt och förhoppningsvis fullt straffbart och det vore synnerligen beklagligt om den som beter sig så kan gömma sig bakom argumentet att respektive handling är offentlig.
Bra inlägg av dig, uppskattar din åsikt.
En handling kan vara allmän med inte offentlig. Lika så offentlig min inte allmän.
Omvärdsläget har ändrats det vet vi alla. I de flesta MÖP-fall handlar det om personer som varit med om enorma försvarsneddragningar. Halveringar av försvaret försvarsbeslut efter försvarsbeslut. Möparna har tyckt Sveriges ansträngningar inom kalla kriget är värda att uppmärksammas och spara för eftervärlden istället för att bokstavligen gjutas bort allt.
Med en ÖB som talar som ett "enveckasförsvar" och en stadsminister som kallar försvaret för ett "särintresse" var känslan att allt kommer avvecklas och raderas för gott.
Feminist initiativ håller på att komma in i riksdagen och vill helt och hållet avveckla Försvarsmaktens väpnade del.
Det var verkligheten 2013. Fallet i trådens brottslighet ska ha skett 2012-2015.
Problemet är dessutom att det inte finns någon kontroll vad för handlingar som lämnat alla myndigheter genom året. Någon har gjort en kopia på en intern icke hemlighetsstämpad karta, skickat en icke hemlighetsstämpad lista från ett Intranät som ligger öppen för alla på myndigheten.
Frågetecken är många.