2022-02-27, 15:34
  #28261
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MrEGrey
Går att ställa in på overhead eller direkt träff.

Men direkt träff i sidan på en tung stridsvagn ger noll promille verkan.
Citera
2022-02-27, 15:35
  #28262
Medlem
Zelenskys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Frihet-Nationalism
Din hjälte, israelen Zelensky har låtit Hollywood nazister attackera ryska civila i östra Ukraina i 8år. Att inte Ryssland stoppade NATO och WEF agenten Zelensky tidigare är gåtfullt. Han är en agent som skall provocera igång WW3, något vi alla kommer få lida av.
Zelensky gick till val på att få till fred i Ukraina. Att Poroshenko mfl. begått allvarliga övergrepp mot folket i Donbass har jag skrivit om många gånger om här på FB.

Sluta upp med dina debila påståenden om Zelensky skulle vara en agent för Israel/Nato, du skämmer bara ut dig själv.
Citera
2022-02-27, 15:35
  #28263
Medlem
Mr Coffees avatar
Citat:
Ursprungligen postat av swehardrocker
Tyvärr bara en screenshot från en tjeckisk nyhetssajt samt lite löst skrivande. Så ta det hela med en nypa salt. Dock är det en rolig historia om den är sann https://www.reddit.com/r/ukraine/com...m_source=share
Hittade, tack!

https://www-novinky-cz.translate.goo..._x_tr_pto=wapp
Citera
2022-02-27, 15:35
  #28264
Medlem
bottenpaflaskans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 2006
Putin sätter Rysslands kärnvapenavskräckande styrkor i hög beredskap,
vilket ökar spänningarna ytterligare

https://www.rferl.org/a/putin-russia.../31726441.html

Putin gör sig beredd att trycka på den STORA knappen...

Vi säger att Putin beordrar att använda kärnvapen. Frågan är om militären verkligen gör det eller om de begår ordervägran. En galning kan kanske inte se konsekvenserna av det men det kan rimligen militärledningen.
Citera
2022-02-27, 15:35
  #28265
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Flaklypan
Every Country in the World that Has Nuclear Weapons (and How Many They Have)
Russia - 6,255 nuclear warheads
United States of America - 5,550 nuclear warheads
China - 350 nuclear warheads
France - 290 nuclear warheads
United Kingdom - 225 nuclear warheads
Pakistan - 165 nuclear warheads
India - 156 nuclear warheads
Israel - 90 nuclear warheads
North Korea - none, but material to build 40-50 nuclear warheads

https://worldpopulationreview.com/co...uclear-weapons
Citat ur länk.

Russia has downsized its nuclear arsenal over the years as well, but still possesses roughly 6255 warheads, 1625 of which are strategically deployed and ready to fire
Citera
2022-02-27, 15:36
  #28266
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Goldfinger1964
Kommer Maggan heja på soldaterna från Sagerska?

Som det ser ut, ja. Men det är förmodligen förinspelat. Hon och kungen med följe drar till UK eller USA.
Citera
2022-02-27, 15:36
  #28267
Medlem
Sarumans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av IT-snubben
"Väck inte den ryska björnen!". Sorry men det där skrämmer ingen nu, det har ju visat sig att den ryska björnen snarare är en pudel. Hahaha.
Ryssarna har skramlat med sina vapen sedan 50-talet. Nu fick vi se att det inte var något annat än tomma tunnor och rostig skrot de har. Putler har dessutom visat för resten av världen att det är okej att bara invadera ett annat land, så nu är det fritt fram för världens länder att ta bitar av Ryssland om de vill det.
Citera
2022-02-27, 15:36
  #28268
Medlem
Ny.Deodorants avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pontec
Moskva blir en krater. Hur många av de rostiga raketerna som funkar är väl oklart och ett väsentligt antal lär trilla ner innan de lämnat ryskt luftrum.

Nja....om uppgifterna att alla aktiva aktiva interkontinentala missiler på landbacken var bytta till RS 28 Sarmat (SATAN 2) i fjol så är det sannolikt världens mest moderna sådana missil f n.
https://youtu.be/DNfn17y7iNo

De ubåtsbaserade och de betydligt äldre i långtidslager är däremot betydligt mindre hotfulla på kort sikt.
Citera
2022-02-27, 15:36
  #28269
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av goosehunter
Ni som yrar om kärnvapenkrig. Tror ni det är möjligt att använda kärnvapen i Ukraina utan att få in strålning i både Ryssland, Belarus, Polen och andra närliggande regioner o länder? Självklart inte. Så kärnvapen känns inte troligt. Det är ett stridsvapen som lämpar sig bättre när man strider på andra kontinenter långt ifrån sitt egna land.

Det finns taktiska kärnvapen.
Citera
2022-02-27, 15:37
  #28270
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Frihet-Nationalism
Du är rolig, de har 4000 kärnvapen och kan förinta Sverige på 1 minut, ingen överlever. De som hetsar mot Ryssland är galna.
Det känns kanske som en strategisk felavvägning att göra av med hela arsenalen på en gång, mot ett land som ligger tillräckligt nära för att atomvinter skulle sprida sig in över Puttler-Ryssland.
Citera
2022-02-27, 15:37
  #28271
Medlem
kajus333s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rokossovsky
En nidbild. Putin hotar inte med kärnvapen. Han har satt dem på alert för att erinra de som hotar Ryssland att han ser dem och är bredd att möta varje hot med mycket stark kraft om så behövs.

Såvitt jag förstår är det omöjligt att göra en nidbild av Putin. Han är sin egen nidbild.
Citera
2022-02-27, 15:37
  #28272
Medlem
Grovtbrotts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Frihet-Nationalism
Din hjälte, israelen Zelensky har låtit Hollywood nazister attackera ryska civila i östra Ukraina i 8år. Att inte Ryssland stoppade NATO och WEF agenten Zelensky tidigare är gåtfullt. Han är en agent som skall provocera igång WW3, något vi alla kommer få lida av.

Helt sjukt att svenska ns är ryssrunkare. Er idol Adolf Hitler hatade ryssar
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in