Citat:
Ursprungligen postat av
Felstavaren
Just nu förnedras han ganska ordentligt inför öppen ridå, så om han har mer att komma med i sin s.k. specialoperation (Putins ordval) bör han nog visa det ganska snart.
Mer och mer tyder på att hans armé inte kan/orkar ta Ukraina. Snart vet vi nog om han är det militärstrategiska geni han utmålat sig själv till, eller om han kort och gott är en liten hund med ett högljutt skall.
Steel Man-argument:
Putin sätter in de sämre, mer förbrukbara delarna av sin armé, för att spara de mer värdefulla elementen till en eventuell konfrontation med NATO inom ett par år. Om han vinner en total seger i Ukraina genom att bara förbruka gammalt krigsmateriel och värnpliktiga, är det relevanta slutresultatet just att han vinner en total seger.
Ryska befolkningen nöjer sig med detta, och om ett par år har både de och västvärlden vant sig vid det nya maktförhållandet. Putin är då redo att rycka vidare in i Europa.
Genom denna (tämligen misslyckade) kampanj i Ukraina får den ryska armén också en hel del värdefull erfarenhet av att genomföra storskaliga invasioner. Nästa gång kommer de prestera mycket bättre.
Worst case scenario naturligtvis, men personligen tycker jag att vi för säkerhets skull borde gå in med en NATO+övriga EU-koalition för att stoppa Putin i Ukraina redan nu.