Citat:
Ursprungligen postat av
frokenoken
Som jag skrev tidigare så har Azovbataljonen och presidenten ett pragmatiskt förhållningsätt till varandra. Dock TROR jag inte att han så mycket makt över dom. Jag tror t.ex. inte han skulle inte kunna få dom att sluta slåss mot DPR även om han ville vilket kan vara ett av själen till att det inte har kunnat bli nån vapenvila på 8år.
Självklart skiter Putin fullständigt i om dom är nazister eller inte. Han är väl mest intresserad av att bli av med dom eftersom dom är med och krigar mot DPR och för att dom är ett hot mot hans intressen på Krim.
Han har ingen makt över dom alls, vilken kan tyckas konstigt, vapenlagarna där är ju rätt fritt också. Dom har noll koll på vilka som har vapen och det finns heller inget intresse vad jag fattar det som.
Ukraina är mer likt Ryssland än vad dom är Europa.
Har sett flera ledare från Azovbataljonen uttalar sig om både nazism samt regeringen och där tydligt har tagit avstånd men samtidigt sagt att det finns nazister bland dom som slåss för dom. Dom är nationalister att dom då dra till sig nazister är inget konstigt, det är ju samma sak som sossarna dra till sig kommunister med deras våldsamma hantlangare som RF, AFA, SAC osv. Betyder det då att alla Socialdemokrater är våldsamma kommunister?
Anledningen till att dom bildade Azov är ju pga av regeringens lama förmåga att bemöta Ryssarna. Enligt dom så vill inte regeringen slåss mot Ryssland för att inte uppröra dom. Nu ser vi ju att den taktiken sket sig ordentligt.