Citat:
Ursprungligen postat av
Spugge
Ryssarna har bekräftat över 100k KIA. Verkliga siffran är med mycket hög sannolikhet över 150k.
Om Ukraina över 300k döda så skulle de ha totala förluster på miljonen. Dvs armén skulle vara utslagen och inget motstånd skulle längre pågå.
Det kan alltså uteslutas att Ukraina har förluster som är 3 gånger ryssarnas.
De estimat som finns sätter istället ryska förluster till högre än ukrainska. Det understöds av det faktum att ryssarna har betydligt högre dokumenterade förluster av utrustning.
De ukrainska förlusterna ligger på 600-700k döda. Närmare 3'4 ggr de ryska.
Just därför mobiliserar Ukraina kontinuerligt och lider brist på mannskap hela tiden. EU försöker nu lyfta frågan om att skicka trupper dit just för att Ukraina har problem trots alla mobiliseringar. Det finns tack och lov dock inget folkligt stöd för det vare sig i Europa eller USA.
Man försökte blanda in Sydkorea av den anledningen men det försöket misslyckades. Man ville komma åt landets krigsmaterial och soldater genom det USA-stödda misslyckade kupp-försöket.
Ryssland har inte ens genomfört en full mobilisering utan bara en partiell av reservister medan Ukraina har fått bygga upp sin arme 3-4 ggr om. Ukraina jagar nu 18-åringar för att tvångsmobilisera dem. Man försökte även tvångsmobilisera män som flutt landet. Även det misslyckades.
Hela detta krig är ett enda stort fiasko för NATO och en tragedi för Ukraina som lurades agera proxy.
Det hela hade inte varit möjligt om det inte funnits massvis med nyttiga idioter i Väst som litade stenhårt på ljugmedia.
De ukrainare jag känner blev glada att Trump vann då de skiter i om östra Ukraina tillfaller Ryssland. Ni envisas med att vilja att stackars ukrainare ska offra sina liv så att ni kan heja på ert lag bakom era skrivbord.