Citat:
Ursprungligen postat av
CenturyVoltaire
Trumps inställning i Ukrainafrågan var för mig det största frågetecknet inför valet, och ett mycket viktigt sådant. Men; nu får ju jag som svensk inte rösta i det amerikanska presidentvalet. Så jag har inte "fått vad jag röstat för".
Min tro är att väldigt mycket nu pågår under ytan som inte vi vanliga får reda på av olika anledningar. Jag hoppas och tror att allt kommer ordna sig på ett bra sätt med Ukrainafrågan. Rysslands krig mot Ukraina har varit en viktig ögonöppnare för oss alla på många sätt. Framförallt vet vi nu att ryssen är som ryssen alltid varit. Bara att planera därefter och alltid sova med ena ögat (det östra) öppet.
Det var mindre än fråga om du hade röstat eller inte, än just folkflertalets (vare sig de har rösträtt eller inte) enorma ignorans om den person de föredrar, och den känslodrivna röst som burit Trump. Relativt få personer har objektivt bedömt Trumps politik eller förmågor. De flesta har projicerat på honom sina egna känslor och ideal, och trott att det räcker. Det är i dessa tuffa tider en klen tröst men tröst ändock att se folk klaga på sånt som vi andra såg skulle hända hela tiden. Fuck around - find out, som Trumps vänner kallar det.
Vad gäller ryssen är det dessvärre uppenbart att vi får handskas med honom själv. Medan en rättvis lösning för Ukraina dessvärre är utesluten, hoppas jag att vår nyvunna självständighet från USA kan föra något gott med sig, även om det såklart också blir väldigt dyrt.