2022-02-24, 20:17
  #7501
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av UglySeabear
Vilken svensk med sunt förnuft ställer sig bakom en terrorist och en skurkstat som Ryssland? Blev du söndermobbad i skolan?

Du är en hjärntvättad person, jag känner sympati för dig. När NATO försöker omringa Ryssland och manipulera Ukraina hade Ryssland inget annat val än att sätta dem på plats. Jag föreslår att du lyssnar på Putins tal snarare än västerländsk propaganda och ja, det inkluderar ditt kära SVT och aftonbladet.
Citera
2022-02-24, 20:17
  #7502
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bowlaren77
Ryssland har inte funnits i 80år din lögnare.
Just därför står det "ryssarna"
Citera
2022-02-24, 20:17
  #7503
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av torstenferdinand
Han har Kina med sig och sväljer just nu Europas kornbod medans vi bojkottar bandy VM och kastar meningslösa sanktioner på honom och poserar med trupper i NATO länder.

Sluta låtsas som att ni vänsterliberaler motverkar Putin nu. Ni enablar honom! Både ni och det öppet Putindyrkande nazbol incelpacket på flashback och 4chan.

Kina ser bara en duktig nickedocka som de kommer kunna styra som de vill när det blir Rysslands enda vettiga handelspartner.
Citera
2022-02-24, 20:17
  #7504
Medlem
qwerty-66s avatar
Anledningen till att Alzheimer Joe's puppet masters inte vill agera mot Putler?

Russia's invasion of Ukraine by land, air and sea risks reverberating across the global chip industry and exacerbating current supply-chain constraints. Reuters Breakingviews: Ukraine is a major producer of neon gas critical for lasers used in chipmaking and supplies more than 90% of U.S. semiconductor-grade neon, according to estimates from research firm Techcet. About 35% of palladium, a rare metal also used for semiconductors, is sourced from Russia. A full-scale conflict disrupting exports of these elements might hit players like Intel, which gets about 50% of its neon from Eastern Europe, according to JPMorgan. ASML, which supplies machines to semiconductor makers, sources less than 20% of the gases it uses from the crisis-hit countries.
Citera
2022-02-24, 20:18
  #7505
Medlem
Tillssons avatar
Oljepriset sjunker.

Citat:
Strax efter 20:00-tiden kostar ett fat Brentolja under 100 dollar per fat medan ett fat WTI-olja kostar under 93,5 dollar fatet.

https://www.di.se/live/oljepriset-va...a-wall-street/
Citera
2022-02-24, 20:18
  #7506
Medlem
Sarumans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av StillaHavet
Helt idiotiskt att liera sig med USA som är i totalt förfall. Bättre för vår säkerhet och trygghet att upprätta goda ömsesidiga förbindelser med Ryssland.
Det hade Sverige gjort om inte Ryssland haft en liten blekfet psykopat som krigshetsande ledare. Svenska företag har verkligen velat närma sig Ryssland och Sverige har också handel med Ryssland. Ryska befolkningen är i huvudsak fina människor - synd bara att de har en psykopat som ledare som drar in dem i lidande och elände.
Citera
2022-02-24, 20:18
  #7507
Medlem
goofers avatar
De rika som ny kommer drabbas av hårda sanktioner kommer inte finna sig i att förlora stora summor pengar.

Det här kommer bli ett problem för Putin.

Han kommer att tas bort av Ryssarna själva.

Money talks, och det är de med pengar som styr.

Hur länge har han kvar?
Citera
2022-02-24, 20:18
  #7508
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TyrgilScramasax
Det är sjukt att USA kan välja en så åldrig person som uppbarligen inte har ett mentalt tillstånd att sköta ämbetet självständigt.

Biden verkar var en kasperdocka, men vet drar i trådarna?

Förhoppningsvis är det vettiga människor. Men DE var inte valda.

Så detta är en risk med USA att ha en sån ålderspåverkad president att han inte har full koll på vad han ens gör, kan han ens bedömma de underlag han får och fatta vettiga beslut.

Du är medveten om att Trump gjorde en Putin? Trump använder Biden som Putin använde Jeltsin. Sedan är det inte Biden som styr USA utan det är hans mörkare myndigheter som styr landet.
Citera
2022-02-24, 20:18
  #7509
Medlem
geir44s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rotesau
Rysslands MI-8 och även Havoc har motmedel mot raketattacker. Flera flygande i gruppering med fällande motmedel distraherar luftvärn på ett effektivt sätt.
MI-8 är lasthelikoptrar med militär personal och Havoc är en attackhelikopter, tungt bestyckad.

👍 Interessant. Det måste ju vara en tanke bakom.
Citera
2022-02-24, 20:18
  #7510
Medlem
Pecka-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jhnny12
Troligtvis pga det är det största kriget sedan WW2

Först Covid och när det är över får vi WW3. Det är den ena jävla saken efter den andra.
Citera
2022-02-24, 20:18
  #7511
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Paladin
Biden sade att man inte kapar Ryssland från "Swift" på grund av att de europeiska länderna inte tyckte det var någon bra ide. Varför inte? Att kapa Ryssland från Swift lär vara ett av de bättre sanktionerna? Tycker det är märkligt att man inte väljer att göra detta än.....

Detta togs upp av EU tidigare. Många europeiska företag har kunder i Ryssland som, föga förvånande, är i skuld till leverantörerna och kan inte betala dessa skulder utan Swift.

Det var i alla fall den ursäkt som gavs.
Citera
2022-02-24, 20:18
  #7512
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rotesau
Många offer kommer följa pga detta, både i Ukraina och på egen mark. Men detta kommer ta 7-10år av ihärdigt sanktionsregerande för att bli kännbart för en makt likt Rysslands.
Putin vet att han måste ta varenda individ över i sitt styre för att klara sin ämbetsperiod.

Men lite därav tror jag Putin siktar på att ta hela Ukraina. Han vet att sanktioner gäller nu och länge framöver, så han behöver en djävla massa folk och strategiskt land.
Tror dock inte han räknat med starkt motstånd, vilket han nog nu har.


Skrev precis ett längre svar. Är du intresserad kolla mitt tidigare inlägg.

Det kommer gå väldigt mycket snabbare än 7-10 år. 6månader är nog max som kommet krävas av sanktioner.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in