2009-10-19, 21:18
  #121
Medlem
Jontish!s avatar
Haha hr r vi iallafall verens!

Mot en normalsvensson r sjlvklart MMA-proffset helt och hllet verlgset i ett slagsml. Men stller vi i en annan situation Kriminell-krille, Krogbrawlar-Bengt eller Steroid-Ahmed som alla slagits i runt 10 r kontinuerligt ute p stan mot vrt MMA-proffs r pltsligt lget helt annat.

MMA-proffset kan solklart sl och sparka hrt, samt plocka ner sin motstndare p backen men har inte ens i nrheten av samma erfarenhet som de andra brkstakarna har av att slss p stan. I det fallet stter jag krogbrks-aporna lika med MMA proffset om inte nstan hgre beroende p MMA-proffsets egen personlighet.

Men ven sant att vld r situationsberoende, man kan inte riktigt rkna med en del vrden p det och f fram ett svar om man sger s. Bde lugnt prat och bevis p stryktlighet/orddhet/dumhet har fungerat i min praktik.
Citera
2009-10-19, 21:35
  #122
Medlem
Fullfittans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av boba fett
Sg nt som visar att det r nt annat. Jag kommer inte p srskilt mycket. De kr thai mer eller mindre. Se p deras roundhouse, slag, frontsparkar, block med skenben, svep, clinch+knn. Visst frekommer det en och annan yxa eller snurrspark, men det r ont om det.

Jag sger inte att de har en ren thaistil, eller att deras bakgrund r thai, men det r mer thai n vad det r nt annat. Nr man kr stende i en boxningsring med shorts och boxhandskar och knn r tilltna, d regerar thai.
Semmy Schilt tvlade innan i Daido Juku som nrmast kan liknas med Karate MMA. I Daido Juku nyttjar man (precis som i kyukushin, ashihara, shidokan, enshin, seidokaikan, kansuiryu mfl) lga sparkar med skenben, block med skenben, knn, svep mm. Frontspark med kraft frn hften brukar vara den frsta sparktekniken man lr sig.
Hr ser du karate med krokar, armbgar, skallningar, clinch mm http://www.youtube.com/watch?v=M5AvCcLwaJQ
Hr r en helt annan stil med krokar, knn, upper cuts mm http://www.youtube.com/watch?v=x_R6loHvzdg

Men visst har en thaiboxare frdel i K1, frmst genom att de generellt gr sjukt mnga matcher p hg niv och kan frsrja sig som proffs relativt tidigt. Jag har en knsla av att den stora frdelen mrks p elit-niv, dr flertalet av vrldens thaiboxare inte hr hemma.
Hr r fr vrigt en karate-utvare som efter intensivtrning med Andy Hug spade bde Martin Holm och Jrgen kruth. http://www.youtube.com/watch?v=0ZXWgp28_rI
Ngon chans mot den hr killen hade han ju inte http://www.youtube.com/watch?v=nW3t9eS1tLI (notera de snygga byxorna).

K1 GP Final 2005 Feitosa, Musashi och Schilt i semifinal. Jag tycker man ser ganska klart att ingen av dem har thaistil.
K1 GP Final 2006 Feitosa och Schilt i semifinal.
Citera
2009-10-19, 21:51
  #123
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jontish!
Mot en normalsvensson r sjlvklart MMA-proffset helt och hllet verlgset i ett slagsml.
Fast mot normalsvensson t tom en annan normalsvensson som trnat krav maga i 1 r, helt och hllet verlgset... s det sger ju inte s mycket!

Citat:
Ursprungligen postat av Jontish!
Men stller vi i en annan situation Kriminell-krille, Krogbrawlar-Bengt eller Steroid-Ahmed som alla slagits i runt 10 r kontinuerligt ute p stan mot vrt MMA-proffs r pltsligt lget helt annat.
Om vi sger mot en person som tvlat lite sporadiskt i MMA, JA! Men mot ett riktigt MMA-proffs, NEJ!

MMA-proffset r d fortfarande helt och hllet verlgset, MMA vinner tom om han r full!
Att kunna slss rent tekniskt r inte helt ovidkommande... om man ska slss, s enkelt r det.
r man helt och hllet jvla extremt verlgsen p att slss rent teknisk s gr detta en jvla skillnad!

MMA har dessutom mnga av samma frdelar som normalt bara dom som slagits p riktigt har ver dom som inte slagits p riktigt.
Att han r van f rejlt med stryk men nd fortstta att slss, van att ligga i underlge men nd fortstta att slss, van att anpassa sig till olika typer av slagsml, osv.
ven om det inte varit riktigt p riktigt nr han har krt s har det nd varit nstan p riktigt och den trningen r inte helt vrdels att ha!

Han har inte riskerat att d, dock riskerat att bli knockad... och kanske d om man har otur, inte s jvla olika! Fr nr adrenalinet sprutar tnker man nd inte s mycket verhuvudtaget p snt!
ven om det d sjlvfallet r viss skillnad! ven ett MMA-proffs kan nog bli rdd och dlig om det r p riktigt... p riktigt!
__________________
Senast redigerad av Lars365 2009-10-19 kl. 22:07.
Citera
2009-10-19, 22:07
  #124
Medlem
Jontish!s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lars365
Fast mot normalsvensson t tom en annan normalsvensson som trnat krav maga i 1 r, helt och hllet verlgset... s det sger ju inte s mycket!

Om vi sger mot en person som tvlat lite sporadiskt i MMA, JA! Men mot ett riktigt MMA-proffs, NEJ!

MMA-proffset r d fortfarande helt och hllet verlgset, MMA vinner tom om han r full!
Att kunna slss rent tekniskt r inte helt ovidkommande... om man ska slss, s enkelt r det.
MMA har dessutom mnga av samma frdelar som normalt bara dom som slagits p riktigt har ver dom som inte slagits p riktigt.
Att han r van att ta stryk, van att ligga underst ibland, van att anpassa till olika typer av slagsml, osv.
ven om det inte r riktigt p riktigt nr han har krt s r det nd nstan p riktigt och den trningen r inte helt vrdels!
Klart att proffsets trning inte r fr inte, men inte brkstakarnas "trning" heller. De har trotsallt varit med ett par r och vet hur en streetfight ska tas, och kan gra det p ett mycket snabbt, rtt och aggressivt stt.

Ingen MMA-trning eller kampsportstrning med regler inriktad mot sport hjlper srskilt bra nr Aggro-Arne svingar en flaska, barstol, askfat eller annat trubbigt vld mot en person. En som har slagits lnge och r aggressiv kan dra mycket stor nytta av detta. Det r iaf min sida av myntet.
Finns gatufighters dr ute som r s sjuka att en tiondel vore mer n nog...

Men ett MMA-proffs r alltid ett MMA-proffs, gr inte heller att komma ifrn.
Gr inte att frutsga vem som vinner, bara spawna lite ver deras frutsttningar.
Citera
2009-10-19, 22:09
  #125
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jontish!
Finns gatufighters dr ute som r s sjuka att en tiondel vore mer n nog...
Men ett MMA-proffs r alltid ett MMA-proffs, gr inte heller att komma ifrn.
Gr inte att frutsga vem som vinner, bara spawna lite ver deras frutsttningar.
Du har helt rtt!
Det r jvligt svrt att frutsga ngot sdant som detta, och det blir mer och mer som rena gissningarna!
Ju mer frberedd MMA r desto verlgsnare blir han! Ju mindre MMA r frberedd desto mer blir MMA enkelt villebrd fr dom hrda grabbarna!
Och en stor del av hrda grabbarnas styrka som fighters r just att dom tar sina offer nr dom inte r frberedda!
__________________
Senast redigerad av Lars365 2009-10-19 kl. 22:16.
Citera
2009-10-19, 22:18
  #126
Medlem
Jontish!s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lars365
Du har helt rtt!
Det r jvligt svrt att frutsga ngot sdant som detta, och det blir mer och mer som rena gissningar!
Ju mer frberedd MMA r desto verlgsnare blir han! Ju mindre MMA r frberedd desto mer blir MMA enkelt villebrd fr dom hrda grabbarna!
Riktigt sant. Om lt oss sga BJ Penn vet exakt vem han vill sl p och var personen befinner sig, i vilket tillstnd och i vilket sllskap finns det nog inte mycket som kan stoppa honom.

Men nr han tar Whiskey-Willys insuttna plats i baren och Willy tnder till r det betydligt mer ppet p grund av streetfighterns oberknelighet.

Sen har jag fr mig att BJ har lite gatufights bakom sig men det kan vi bortse frn just nu.
Citera
2009-10-19, 22:33
  #127
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jontish!
Men nr han tar Whiskey-Willys insuttna plats i baren och Willy tnder till r det betydligt mer ppet p grund av streetfighterns oberknelighet.
Sant!
MMA har dock fortfarande vissa frdelar. Slr Whiskey-Willy sucker-punch p MMA s kan det bli knock.
Slr MMA sucker-punch p Whiskey-Willy... s blir det knock !

Men visst, att vara gatusmart (dvs att vara feg samt att fuska ) r helt klart ett mycket effektivt stt att slss p!
Citera
2009-10-23, 17:31
  #128
Medlem
kicksareforribss avatar
Jag tycker att man kan slppa alla diskussioner om stilar som slr varandra p krogen hit och dit. Det r helt avgrande p hur bra fightern r och vilken situation det handlar om. Jag har sett en tanig wownrd p 60kg snka en skinnskalle p 90kg som r boxare med en kftsmll. Likavl vet jag av egen erfarenhet att teknik r vrdels om man inte har tajming. hur mnga taekwondosnurrande nysvenskar finns det inte som ker p dyngstryk av sluggerpelle med en halvmiss?

Sen r det ju s att krogslagsml ofta handlar om att klappa till frst och inte sluta frrn killen ligger ner
Citera
2009-10-23, 17:50
  #129
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kicksareforribs
Det helt avgrande r hur bra fightern r
Och hur bra en person rent tekniskt kan slss r en viktig komponent i hur bra en person faktiskt kan slss ven utanfr en ring.
Exempelvis en kille i rullstol som r jttefull har svrt att kompensera sin otillrcklighet i att rent tekniskt kunna slss obevpnat med annat, hur hrd och tokig han n rkar vara.
Att frska frneka att hur bra en person rent tekniskt kan slss faktiskt r en viktig komponent i hur bra en person kan slss, r enbart att slss mot vderkvarnar!
Vad trden d debatterar r vilka stilar som fungerar bst mot andra stilar, alternativt fungerar bst som sjlvfrsvar.
Din tes r att alla stilar r exakt lika bra! Min och mnga andras tes r att detta r helt fel och att d vissa stilar r helt verlgsna vissa andra.
Sen om man mer och mer verdriver en situation s spelar specifik stil alt mindre och mindre roll.

Exempelvis om man verdriver mycket och utifall att angriparen ligger 800 meter bort med ett militrt grovkalibrigt prickskyttevapen, d s spelar vilken obevpnad kampstil du trnat mycket liten roll !

Citat:
Ursprungligen postat av kicksareforribs
Jag har sett en tanig wownrd p 60kg snka en skinnskalle p 90kg som r boxare med en kftsmll.
Grejen r att med exakt samma argumentation som du hvdar att alla kampsporter r lika effektiva kan man ocks hvda att +10 r av kampsport med 100-tals timmar sparring + match inte ger ens den allra minsta lilla frdel i ett slagsml !

Alla stilar r lika bra drfr att... och s kommer n den ena urskten samt n den andra bortfrklaringen.
Den ena konstruerade situationen n mer ovidkommande n den tredje.
Det funkar inte p gatan, en skogstokig 120 kgs mrdare med machete spar alla 35 kgs killar oavsett stil, p gatan finns vapen, bla bla bla!
Detta r enbart... bortfrklaringar !
__________________
Senast redigerad av Lars365 2009-10-23 kl. 18:42.
Citera
2009-10-23, 18:34
  #130
Medlem
kicksareforribss avatar
ok.. vi sger shr. jag tror att frmgan att kunna slss bra finns till mtcket hg grad i instinkten. givetvis frbttrar man sina odds genom att trna kampsport(spelar nstan ingen roll vilken) du du i ett skarpt lge nd tvingas frng det du lrt dig p mattan fr att "streeta till din stil" fr krogen. Av egen erfarenhet vet jag ocks att en kille som trnat 10 r lik frbannat kan f stryk av en i stort sett otrnad kille.. jag menar att det som definierar fightern finns i hjrtat, i gonen.
Citera
2009-10-23, 18:38
  #131
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kicksareforribs
ok.. vi sger shr. Jag tror att frmgan att kunna slss bra finns till mycket hg grad i instinkten.
Instinkten har alla mer eller mindre! Det r betydligt mer komplicerat n s.
Exempelvis i vanliga slagsml (iaf i vstvrlden) r det alltid en mycket stor frdel att vara sjlvdestruktiv, i livet r detsamma en mycket stor nackdel.
S som sagt det r betydligt mer komplicerat n s, men starta grna en trd som handlar om detta! Det skulle bli en mycket intressant trd!

Fr det du skriver hr ovan r rena sjlvklarheterna och har dessutom redan tagits upp av mig och mnga andra i denna trd!
Och har ingenting med trdens mne att gra! Lika lite som att det r en frdel att anvnda vapen och tillhyggen i ett slagsml p riktigt!
Detta r r sjlvklarheter!

Ls grna i trden innan du skriver i den !

__________________
Senast redigerad av Lars365 2009-10-23 kl. 18:51.
Citera
2009-10-23, 18:48
  #132
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jontish!
Klart att proffsets trning inte r fr inte, men inte brkstakarnas "trning" heller. De har trotsallt varit med ett par r och vet hur en streetfight ska tas, och kan gra det p ett mycket snabbt, rtt och aggressivt stt.

Ingen MMA-trning eller kampsportstrning med regler inriktad mot sport hjlper srskilt bra nr Aggro-Arne svingar en flaska, barstol, askfat eller annat trubbigt vld mot en person. En som har slagits lnge och r aggressiv kan dra mycket stor nytta av detta. Det r iaf min sida av myntet.
Finns gatufighters dr ute som r s sjuka att en tiondel vore mer n nog...

Men ett MMA-proffs r alltid ett MMA-proffs, gr inte heller att komma ifrn.
Gr inte att frutsga vem som vinner, bara spawna lite ver deras frutsttningar.

ass okej jag tycker att du hller dina "street fighters" fr hgt, kolla p kimbo slice som r en av vrldens mest knda streetfighter. Hur gr det fr han i ufc? om du inte veet svaret s r det=inte bra

kimboslice som fightats hela sitt liv p gatan blir knockad p 10 sekunder
http://www.youtube.com/watch?v=PapOd...eature=related

"Finns gatufighters dr ute som r s sjuka att en tiondel vore mer n nog"..

kan du lnka lite eller bertta lite om nn av dom hr super mnniskorna? eller lter du din fantasi bara g vild, knns verkligen som det, samt vilka slss dom mot? gatudrgg som r ute o slss, gr ofta p svagare samt folk som kanske inte ens kan slss,ser ut som han r asfarlig men hans motstndare kunde inte ens slss i frsta brjan

tycker du snackar ganska mycket skit
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in