Citat:
Ursprungligen postat av
Carl Serung
Glada Gåsen låg för övrigt vägg iväg med den (ö)kända kinarestaurangen Blue Diamond. Där det också skedde en hel del fuffens.
https://bilderisyd.se/produkt/jb20201229_0017/
Menar du att fuffens skedde på Blue Diamond? Hade gärna velat få reda på allt du vet isåfall. Jag gör efterforskningar om svenska gamla kinakrogar nämligen. De utgör en speciell tillvaro då restaurangmiljön ofta är väldigt autentisk, unik och annorlunda jämfört med övriga sterila restaurangmiljöer samt att dessa Kinakrogar som legat på samma ställe så länge alla kan minnas och aldrig ändrat sin meny ofta hamnat i sunkträsket och sjunger på sista versen.
Jag vet bara att jag besökte Blue Diamond en gång. Jag var såklart ganska liten då men jag minns den tydligt. Man gick upp för en trappa och restaurangsalen var ganska trång.
Har inte hittat någon info om den förutom två obekräftade rykten från Flashback - att de förvarade döda katter i frysen och att det fanns en lönngång mellan Blue Diamond och Tatung (kinesen precis runt hörnet). Har du något skvaller om Ming Palace också (tredje gamla kinesen i Lund som såklart också är nedlagd)?