Vad vet Flashback om tidig svensk knark historia, tills nu?
Hur kan etablerade bara släppa kosingen när nya personer kommer? Knark har ju länge figurerat av det jag hittat i Sverige.
Krig om narkotika handeln är ju något som är förknippat sen 90 talet och speciellt nu dom senaste 8år sen efter massiv invandring. Har dom tagit med sig egna kontakter utomlands. Nu känns det som var och varannan person har kontakter som ger dom knark från utlandet.
Eller fanns det inga gäng innan 90 talet förutom skomakaligan som försåg Sverige med knark? Var det mest enskilda personer som sålde lite svart efter ha varit utomlands och köpt?
Det känns som det måste finnas en massa gäng i en sådan lukrativ business dom senaste 100åren.
https://sv.wikipedia.org/wiki/Narkot...9%E2%80%931965
Smyghandeln i Stockholm 1925
Svensk press rapporterade om kokainvanorna i Berlin och i andra större städers nattliga miljöer. Kokainbruket var ofta kopplat till nattöppna lokaler med dyra vinner och lättklädda kvinnor. Under 1920-talet var smyghandeln av kokain som störst i Stockholm och den svenska pressen hade snabbt dragit likheter mellan förhållandena som återfanns i miljöbeskrivningarna från Berlin och Paris. Kokainet sniffades på danslokaler nattetid i centrala Stockholm. Försäljningen av kokain skedde på Birger Jarlsgatan, i Kungsträdgården och i Humlegården.
Kokainet smugglades in från Tyskland och kom till Sverige från Sassnitz till Trelleborg eller via de baltiska länderna. Kokainsmugglare använde sig av många olika knep, bland annat att gömma kokainet i klockboetter, ihåliga klackar och estniska julskinkor.
Smyghandeln av kokainet var mer gynnsam än spritsmugglingen på grund av lägre risk att bli påkommen och lägre straff. Lagstiftningen för innehav, bruk eller försäljning av kokain var för slapp och straffet blev oftast bara böter.[8]
https://www.drugsmart.se/berattelser...ikans-historia
Under1950-talets Stockholm kom missbruket av amfetamin i gång på allvar i Sverige. Stora grupper blev beroende och injicerade det direkt i blodet. Medicinalstyrelsen ökade kraven för att man skulle få det utskrivet på recept. Detta för att göra det svårare att få tag på drogen.
Då startade en våg av receptförfalskning, apoteksinbrott och import från utlandet. Man började skaffa rent amfetaminsulfat från illegala labb, i stället för legalt inköpta tabletter. På den tiden var missbruk av amfetamin det största narkotikaproblemet i Sverige.
Under 1960-talet fanns det cirka 10 000 tunga missbrukare av amfetamin i Sverige, och de bodde främst i större städer. Idag är amfetamin narkotikaklassat. Det finns flera läkemedel som innehåller amfetaminliknande substanser.
Bland annat har vi skomakarligan på 70 talet. Som styrde kokain och Heroin marknaden.
https://sv.wikipedia.org/wiki/Skomakarligan
igan leddes av Kivork Wartanian som drev ett skomakeri som täckmantel för verksamheten.
Han hade så mycket som 200 personer under sig men efter han åkte in så kom han aldrig tillbaka igen.
https://www.svtplay.se/video/ja47NPV...-skomakarligan
När hippiekulturen och flowerpowerrörelsen kom i gång under 1960-talet fick drogen en rejäl spridning, speciellt bland ungdomar. I Sverige gjordes en undersökning under 1970-talet som visade att var femte skolungdom i årskurs nio någon gång hade rökt hasch. Under 1980-talet minskade användningen kraftigt, för att gå upp något under 1990-talet.
I Sverige blev den stor i samband med raverörelsen under 1990-talet. Idag är det väldigt ovanligt med ecstasy i Sverige. 2013 var det en halv procent av eleverna i årskurs 9 och drygt en procent av eleverna i år 2 på gymnasiet som hade testat ecstasy.
Kom igen vad vet vi?
Vem styrde Sveriges knark på 20,30,40,50, 60 talet osv.