2023-12-03, 22:41
  #1
Medlem
Kikar på en "allt i ett" stereo till farsan i julklapp, hamnade hos Ginza:
https://www.ginza.se/Retro/Elektroni...tstereo/14?p=1

Vilken skulle ni välja bland dessa?
Kravet är LP spelare och inbyggd bluetooth!
Citera
2023-12-03, 22:44
  #2
Medlem
psykoshippiens avatar
Det blir väldigt nischat med LP+blåtand+FM+stereo. Med de kriterierna så får du nog bara budget-ljud. Hur dyrt det än blir.
Citera
2023-12-03, 23:10
  #3
Medlem
Varför kompakt? Det blir aldrig bra.
https://www.hifiklubben.se/hifi-radio/musikanlaggning/
Citera
2023-12-04, 00:06
  #4
Medlem
Löjligt att länka dyra saker, vissa har inte så mycket pengar, kanske ni skulle kunna försöka förstå. Just därför jag länkade till Ginza och inget annat.

Han kommer lyssna via BT hörlurar, så frågan kvarstår, vilken kompaktstereo från Ginza är bäst?

Citat:
Ursprungligen postat av Opuskrokus
Varför kompakt? Det blir aldrig bra.
https://www.hifiklubben.se/hifi-radio/musikanlaggning/
Vet inte vad det svåra vad att förstå med "Kravet är LP spelare och inbyggd bluetooth!"
__________________
Senast redigerad av Kampfwurst 2023-12-04 kl. 00:10.
Citera
2023-12-05, 14:15
  #5
Medlem
Verkligen ingen som har en vettig input?
Citera
2023-12-05, 22:57
  #6
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kampfwurst
Verkligen ingen som har en vettig input?

Jag gillar nog inte något av de alternativ som finns på Ginza. Måste jag välja det minst dåliga sku jag antagligen välja Soundmaster NMC549DABBE eftersom den verkar ha en Audio Technica pickup som torde vara lättare att ersätta.

Jag förstår att du vill ha nåt billigt, men då prutar du på kvaliteten. Så frågan är närmast vad du eller din pappa prioriterar. Vill din pappa lyssna på sina gamla lp-skivor eller vill han lyssna på kassett/cd/radio, vad är det viktigaste?

Vill du ge honom en budgetpryl som fungerar för allt så köper du tex från Ginza, och då får du en budgetpryl som kanske håller mer eller mindre bra. Det kan också vara svårare att hitta ny pickup/nål om det sku behövas. Vill du ge honom något bättre så får du leta annanstans.

Ett alternativ är att försöka hitta en billigare eller begagnad kompaktstereo som har allt du behöver och sedan köpa en begagnad lp-spelare. Värt att notera är att lp-spelaren behöver en RIAA-förstärkare, så kolla att antingen stereon eller lp-spelaren har den inbyggd, annars måste du köpa en separat.

Om din pappa bara vill spela lp-skivor via bluetooth så är ett alternativ att köpa en lp-spelare med inbyggd bluetooth. Det här alternativet begränsar en hel del, men det kan kanske vara det bästa om du vill ge honom en billigare kvalitetsspelare som uppfyller kravet på bluetooth. Sen kan man alltid bygga vidare på det senare om man så önskar.
Citera
2023-12-06, 14:02
  #7
Medlem
Limma skinkbits avatar
Alla kända tillverkare från CD:ns, LP:ns och kassetternas storhetstid verkar tyvärr ha övergett det här produktsegmentet. Vem vet vilket kinaskräp som sitter i en Soundmaster eller Auna Franklin?

Nä, jag säger som heebu, satsa på en riktig skivspelare med inbyggd BT om det är just LP och Bluetooth som är det viktigaste.
Denna har fått ganska bra betyg: https://www.netonnet.se/art/ljud/hif.../1016200.9170/
Lite billigare på Dustin: https://www.dustinhome.se/product/5011181837/at-lp60xbt
Citera
2023-12-11, 15:50
  #8
Medlem
Kassett är ointressant för farsan, dock vill han ha både CD och LP kombinerat, finns det andra alternativ för det eller hur ser marknaden ut då?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in