2024-03-07, 20:06
  #181
Medlem
Jofs avatar
Mats Knutsson:
”Så även om Sverige nu formellt är med i Nato, finns fortfarande flera frågetecken kring Natomedlemskapet.”

Ja, när jublet ebbat ut kommer eftertankens kranka blekhet.
__________________
Senast redigerad av Jof 2024-03-07 kl. 20:10.
Citera
2024-03-07, 20:10
  #182
Medlem
Milldues avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jof
Mats Knutsson:
”Så även om Sverige nu formellt är med i Nato, finns fortfarande flera frågetecken kring Natomedlemskapet.”

Ja, när jublet ebbat ut kommer kanske eftertankens kranka blekhet.

Företagen som levererar till försvaret lär behöva anställa. Skulle även tro att vapenexporten ökar och en massa mindre företag som levererar varor och tjänster till försvarsindustrin gynnas på sikt.

Utländska soldater vill ha horor och alkohol så det lär väl bli som i alla andra Natoländer runt baserna.

Kommer säkert stärka ekonomin på sikt även om det blir dyrt innan hjulen börjar snurra på.
Citera
2024-03-07, 20:12
  #183
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TasteMyGlock
Bra att vara allierad med Finland som till skillnad från Sverige inte gick i fällan att nedrusta och avskaffa värnplikten. Dessutom förenklas ju allt nordiskt samarbete där Sverige tidigare har varit som en oklar mur längs halva Europa.
Finland har varit nere på 1.3 % av. BNP i försvarsutgifter. Ganska lågt må jag säga med tanke på historia och geografi. Känns som att de har utmanat ödet betydligt mer än vad Sverige gjort.

Det Finland gjort rätt är att man inte skrotat bort fullt lika mycket fungerande materiel. Men en del av det man sparat är ju också gammalt sovjetiskt skrot så det imponerar inte särskilt.

Och ta bara en sådan sak som att Finland fortfarande kör på rysk järnväg. Fullkomligt dåraktigt och något som borde rättas till förr snarare än senare.
Citera
2024-03-07, 20:13
  #184
Medlem
Sumegs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dumdryg
Historiskt misstag. Så oändligt korkat gjort. NATO kommer att starta krig mot Ryssland. Det var därför det var så viktigt att få med Sverige för USA.
Grattis stolpskott.

NATO är en försvarsallians.

Ryssland vill starta krig mot NATO eftersom alliansen hindrar dem från att förslava grannar och expandera imperiet. Men så länge de fattar att de kommer åka på storstryk gör de inte det.
Citera
2024-03-07, 20:14
  #185
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 991ESS
Ska de höja skatten för att finansiera alla uppgraderingar, eller blir det neddragningar på annat?
Betalar inte skatt själv i Sverigestan men tänker på er andra.. cucks.

Vi är inget tattarland så det går nog vägen.
Citera
2024-03-07, 20:14
  #186
Medlem
Äntligen!
Citera
2024-03-07, 20:14
  #187
Medlem
sanning05s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MuscleShark
Efter 200 år av alliansfrihet har nu Sverige gått in i en ny säkerhetspolitisk era när vi går med i försvarsalliansen Nato, och omfattas av artikel 5 om ömsesidiga försvarsgarantier.
En historisk dag för Sverige.

Bakgrund: Den 16 maj 2022 fattade regeringen beslutet att ansöka om Natomedlemskap.
Det är en följd av Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina den 24 Februari 2022 som skakade om Europa på ett sett som inte skådats sedan andra världskriget.

Ulf Kristersson lämnar över anslutningsinstrument till USA:s utrikesminister Antony Blinken https://www.svt.se/nyheter/inrikes/s...nato-processen

YEEESSS!!! Äntligen! Nu är vi allierade med den västerländska ockupationsmakten i världen. Västmakten är den enda makten i världen som startat flest krig i modern tid, vi ska nu skicka alla våra resurser till västmaktens fortsatta lust till att växa ännu mer i världen! Yupiiii !!!
Citera
2024-03-07, 20:15
  #188
Medlem
ormbitens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av wejo
Måste vara praktiskt att veta säkert vad som ska hända långt in i framtiden. Kan du fixa nästa veckas lottorad också?

Gör som den svenska regeringen.
Sätt allt på rött!
Citera
2024-03-07, 20:15
  #189
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TasteMyGlock
Dags att dubbla produktionslinorna hos Saab, Bofors och Hägglunds….

Bra att vara allierad med Finland som till skillnad från Sverige inte gick i fällan att nedrusta och avskaffa värnplikten. Dessutom förenklas ju allt nordiskt samarbete där Sverige tidigare har varit som en oklar mur längs halva Europa.

Ryssjävlarna har ju provocerat oss i alla år även som ”neutrala”. Felnagvigeringen 1981 i Gåsefjärden är ju bara en av otaliga gränskränkningar

Kan ju även ge en hel del civila fördelar där framförallt infrastrukturen i väst-östlig riktning i Sverige är undermålig. Den kommer man ju vilja bygga ut för att säkerställa logistik. Gotland kommer få en hel del grönmålade infrastrukturer. Tänk att vi nästan sålde en hamn på Gotland till en rysk oligark - häpnadsväckande naivitet. Får hoppas det är slut med det nu.

Med lite tur kan ju NATO bidra med lite gängbekämpning också så vi äntligen kan komma till bukt med den interna terrorismen.

En glädjens dag! Det självklara valet när det nu visade sig att ryssen ingalunda hade tillfrisknat efter murens fall och försöket till (skakig) demokrati sedan 1990. Nejdå, samma gamla Ivan som tidigare i historien. Brutal, hotfull och primitiv. Mot en sådan granne hjälper inte fina ord och Kumbaya-sång. Man måste "stand your ground" och aldrig blinka. Trots ryssens hot fullföljde vi medlemsprocessen och nu är vi fullvärdiga medlemmar.

Det tog två jobbiga år att bli NATO-medlemmar och den risk som Erdogan och Orban utsatte Sverige för kommer inte glömmas. Som ett minimum bör inga svenskar turista i dessa två länder på lång tid. Inte för att jag tänker ödsla energi på att hata dessa två idioter men förlåta dem kommer jag inte. The North remembers...Hoppas karma straffar dem på ett eller annat sätt.

Ja, tänk vilken chans vi gav ryssen. Vi var beredda att lägga allt gammalt bakom oss och behandla dem som normala Till och med efter Krym 2104. Men nu blir det aldrig mer aktuellt att sälja någon hamn till en ryss eller i övrigt lita på ryssen. Inte förrän Putin-regimen är borta, ryssen gjort upp med sitt storhetsvansinne samt tagit ansvar för allt skit de ställt till med sedan 2022.

För första gången på länge kommer jag att sova gott i natt. NATO är en trygghet för oss alla.

Tillägg:
Ytterligare individer som utsatt Sverige för stor fara genom att fördröja NATO-processen, förutom Erdogan och Orban, är bokbrännarna R. Paludan och S. Momika och de som hjälpt dessa. Det kommer heller inte glömmas. Ser att herr Momika numer X:ar förtvivlat och försöker framställa sig som en frihetskämpe. Är ju lite trist för honom att han blivit av med uppehållstillståndet i Sverige. Men hans "kampanjande" lurar ingen. Han är Sveriges fiende. Han hade kunnat kämpa mot islamism på andra sätt som inte utsatt oss för fara samt stopp i NATO-processen. Han borde inse detta själv och lämna Sverige frivilligt.
__________________
Senast redigerad av CenturyVoltaire 2024-03-07 kl. 20:31.
Citera
2024-03-07, 20:17
  #190
Medlem
Dumdrygs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TasteMyGlock
Har du inte flyttat utomlands ännu? Förstår inte ditt engagemang med tanke på att du i princip tedan lämnat landet för ett halvår sedan. Fick du hemlängtan eller räckte inte pengarna till en enkel biljett.

Men eftersom du bor kvar - välkommen till NATO - hoppas du får göra värnplikt - tror det hade gjort dig gott Dumdryg

Det vettiga är ju att lämna Europa eftersom det kommer att bli krig här. Men det är inte så enkelt när man har gamla föräldrar och fastigheter. Ska jag göra värnplikt som snart 50-åring? Gjorde det i 20-årsåldern, det borde ju räcka.
Citera
2024-03-07, 20:18
  #191
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av snurresprettis
Vad säger vänstern om detta? Blir det inbördeskrig?
Tveksamt. De är givetvis emot på samma vis vi skall ut ur EU men de o h sossarna har några viktigare saker att fixa först

Det är snarare det andra partiet på vänsterkanten som kan gå i "bärsärk" vid behov då Miljöpartiet under 4 % kommer bit åt alla håll.
Citera
2024-03-07, 20:18
  #192
Medlem
Dumdrygs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sumeg
NATO är en försvarsallians.

Ryssland vill starta krig mot NATO eftersom alliansen hindrar dem från att förslava grannar och expandera imperiet. Men så länge de fattar att de kommer åka på storstryk gör de inte det.

NATO kommer att starta kriget. Inte Ryssland. Ukraina förlorar i detta nu och det kommer inte USA/NATO att acceptera.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in