Citat:
Ursprungligen postat av
glimmande
Är väl inte svårare än så att både klassiska socialdemokratin och det nationella industriella storkapitalet hade gemensamma intressen av lyckade gigantiska industriföretag. Kapitalisterna för de stora vinsterna och arbetarna för automatiserade högproduktiva arbeten med höga löner.
Inte lika uppenbart varför det är så idag då de dominerande kapitalisterna är inom finans och liknande.
Finanssektorn har alltid varit stor och ägandet av produktionsmedlen var snarast mer centrerat förr än nu (SEB/Wallenberg och SHB/Industrivärden).
Finanssektorn har inte en större del av kakan idag om man ser börsvärdet. I USA dominerar techsektorn t ex.
Socialdemokratin, bortsett från en liten vänsterfalang, har alltid verkat för att tämja och reglera kapitalismen snarare än att motverka den.
Denna vänsterfalang lyckades på det röda 70-talet verka för löntagarfonder, vilka var djupt impopulära hos väljarna. De kraven bidrog till flera svinande valförluster för Palme. 1973 blev det oavgjort och 1976 förlust. 1990 blev det förlust igen, trots att de genomförda löntagarfonderna var impotenta som maktredskap (tack vare K-O Feldt m fl gissar jag).
Man kan visst vara emot kapitalismen, men man måste förorda ett alternativ om man skall bli tagen på allvar.
Vilket alternativ skulle det vara?
Alternativen till kapitalismen har ju misslyckats fatalt genom historien.