2025-02-22, 11:28
  #3025
Medlem
Artsoppamedflasks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av katw
Någon annan (kanske en manlig åkare) borde ingå för att få en lite annan dynamik i samtalen. Även Kücükaslan antydde väl att den är rätt tråkig i Kallprat med Jonna.
Ja, Poromaa kanske. Han är ju inte direkt konflikträdd.
Citera
2025-02-22, 12:12
  #3026
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hallalingen
Längdåkningen har för min del tappat i intresse pga svenska "divor" som bara åker utvalda tävlingar/mästerskap.
Stå över hit och dit, nä skidsäsongen är en relativt kort , kan krävas mer av aktiva.

Jag har inga problem med att säga att det finns ett problem men jag tycker det överdrivs. Frida BRUKAR köra det mesta, men det här året har hon haft skadeproblem. Även Linn brukar vara flitig, men samma sak där. Jag kan tänka mig att det också är en liten reaktion från förra året då hon kämpade om totalcupen men kände nog att det tog mycket. Att det gör det kan vi ju bara titta på Tiril Weng, som inte hämtat sig från sin totalcup än. Att Diggins klarar det är väl ett betyg på hur tålig hon är, men de amerikanska åkarna har inte samma fokus på VM heller. De vill tjäna pengar och vinna OS.

Att stå över vissa tävlingar är något som går tillbaka långt i tiden nu, Björgen var väl en pionjär på området, och det har visat sig effektivt till mästerskap och det är ju anledningen till att det fortsätter. De flesta har inte möjlighet att vinna totala cupen, framförallt inte efter poängförändringarna där du måste köra allt (i princip måste du tävla mer än Diggins och vara lite bättre i sprint och distans), och då blir det viktigare att optimera säsongen för VM och då vill man få in längre sammanhängande träningsperioder. Alla utom Diggins gör så, är det nån som sett till Johaug på sistone?

Ett STÖRRE problem tycker jag är de skador och förkylningar de drar på sig och som gör att de inte åker tävlingar de vill åka.
Citera
2025-02-22, 12:45
  #3027
Medlem
Tror ni att det också kan finnas visst moraltapp inför tävling pga det höga antalet vallamissar under säsongen? Efter ett antal lopp med klappkassa skidor där man inte ger sig själv rättvisa så kan jag tänka mig att det inte känns supermotiverande att åka omkring och lalla på 10-15 placeringer lägre än normalt pga material.
Citera
2025-02-22, 19:11
  #3028
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av gultomte7
Tror ni att det också kan finnas visst moraltapp inför tävling pga det höga antalet vallamissar under säsongen? Efter ett antal lopp med klappkassa skidor där man inte ger sig själv rättvisa så kan jag tänka mig att det inte känns supermotiverande att åka omkring och lalla på 10-15 placeringer lägre än normalt pga material.
nej är mitt korta svar.
Citera
Igår, 10:30
  #3029
Medlem
Jag har skrivit innan säsongen att:

1. Byström coachar inte laget att vinna några cuper. Sverige leder inte inte en cup just nu. Inte ens sprintcupen för damer-

2. Byström coachar inte laget att vinna tds.

3. Herrlaget kommer inte att ta en medalj i herr-VM

4. Vallateamet kommer att sabba ännu ett mästerskap/tds.

Analys: Det har gått ungefär som väntat förutom att herrarna tagit kliv i år. Vunnit några VC-lopp men ffa att Anger ligger 2:a i totalen.

Att bara satsa på ett mästerskap..att allt man tränat för skall ut under några dagar i februari/mars är helt horribelt. En FK uppdrag..oavsett idrott..är att vinna så många titlar som möjligt inklusive cuper i VC.

Man kan jämföra med skidskyttet där JBT och Preuss ledde VC inför VM. Hur presterade de i VM? Jo, väldigt bra.
JBT: 3 guld 1 brons
Preuss: 1 guld 1 silver 2 brons

Att då Sverige har en FK som inte satsar på VC är tjänstefel.

När man dessutom har ett vallateam som varit totalt opålitligt under årtionden är det tjänstefel att Sverige har en FK som bara satsar på ett VM.

När man ser på säsongen och att man bara satsar på VM ökar naturligtvis kraven.

Detta är minimum:

Sprint, damer: GULD
Teamsprint,damer: GULD
10 km k, damer: GULD
Damstafett: GULD

Fyra guld är minimum.
__________________
Senast redigerad av Ferrytale Igår kl. 10:34.
Citera
Igår, 20:59
  #3030
Medlem
Längre intervju med TUW i VG:
Citat:
– Siden rundt 10. desember har jeg løpt en halvtime og hatt en halvtime på stakemaskin. Og jeg har gått turer, luftet meg, kan du si. Jeg forsøkte å trene noe for et par uker siden. Det funket dårlig. Jeg ble mer sliten og fikk høy hvilepuls etter det, forteller hun.

– Sist jeg trente så lite som disse to månedene nå må ha vært i barnehagen. Da blir du en slask. Men blodprøvene er bra nå. Jeg er symptomfri, men har en litt høy hvilepuls som jeg fortsatt vil ha ned før jeg begynner å trene igjen.

– Du presterte så godt i 2023. Du flyttet hit til Trondheim og har ofret mye. Hvordan føles det å sitte her og vite at du ikke skal gå i ski-VM?

– Det føles egentlig bare fjernt at jeg var en av de gode. Det begynner å bli så lenge siden. Det er nesten så jeg tenker at de andre var veldig dårlige i de skirennene jeg gikk fort for to år siden. Jeg kan ikke skjønne at jeg gikk så fort.

https://www.vg.no/sport/i/xmzlnj/tir...n-paa-vei-hjem

Väldigt trist att det blivit som det blivit där och bara hoppas att hon kommer tillbaka till en bra nivå igen.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in