• 1
  • 2
2024-07-25, 01:35
  #13
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Al-Gore-Rytm
Jag såg en muslimsk intellektuell för några månader sedan på Youtube. Han sa något intressant, att "den nya amerikanska drömmen är att lämna USA". Detta gäller säkert Europa också. Och det är inte bara invandrare som vill lämna utan inhemska etniciteter också. Folk är helt enkelt inte supertaggade på liberalism, och kulturell urholkning, på det sättet som man försökt inbilla oss att vi ska vara.

Alla med vett i skallen vantrivs i västvärlden. Och det spelar liksom ingen roll att Sverige är på 5:e plats i "happiness index" därför att det är garanterat riggat.

Det enda som lockar här i Väst är pengarna. Men i och med inflation, svårt att få bra boende, och sämre ekonomiskt läge, så finns det inte mycket kvar här som har dragningskraft. Sakta men säkert kommer folk börja inse detta, även om det tar kanske 10 år.

Edit: Jag tror jag hittade videon på Youtube här https://www.youtube.com/watch?v=GShsif0dP-c

Det är exakt så det är!! Kan inte annat än att hålla med dig, mycket bra skrivet.
Citera
2024-07-25, 01:54
  #14
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bubba00
Vad är ett civilkrig?

Är det endast civilförsvarspliktiga som strider? Läkare och sjuksystrar mot räddningstjänsten eller mellan vilka står striden? Bär kombattanterna uteslutande civila kläder eller förekommer någon slags civiluniform?


Citat:
Ursprungligen postat av Bubba00
Hur kan civilisterna ha krigat i tre decennier utan att armén blivit indragen?

Faktioner utav klaner som konstant dödar varandra över land och rykte.

Behöver väl inte vara armeklädda individer i organiserade plutoner för att ett krig skall klassas som just civilkrig.


Inbördeskrig, civilkrig. Somalier helt enkelt som strider mot varandra över de allra dummaste anledningar.

Började när presidenten dog 91, han själv främjade sin klans folks framgång mer och en hel del korruption pågick under hans styre så hans död var gnistan som tände eld på hela skitet.

Inbördeskriget pågår överallt i landet och isis blir allt starkare.
Om ett folk inte ens vill rädda sitt land och ena sig mot den riktiga fienden(isis) och styrs utav girighet... då fortsätter detta jävulskap i decennier
Citera
2024-07-25, 02:03
  #15
Medlem
Vad bra. Vem vill ha dessa här?
Citera
2024-07-25, 05:55
  #16
Avstängd
SweKingCalles avatar
Ja och framför allt för de som ställer till med skit
Citera
2024-07-25, 08:28
  #17
Medlem
Ja! Att bli av med alla parasitiska o kriminella somalier vore något av det bästa som kunde hända Sverige. Tyvärr är det en utopi ” men som dröm var den vacker att få”
Citera
2024-07-25, 10:34
  #18
Medlem
Återkalla alla PUT och skicka hem bara! vi behöver inga låtsasflyktingar som kommer hit för att få det bättre ekonomiakt på övriga svenskars bekostnad!
Citera
2024-07-25, 17:14
  #19
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jemi0052
Återkalla alla PUT och skicka hem bara! vi behöver inga låtsasflyktingar som kommer hit för att få det bättre ekonomiakt på övriga svenskars bekostnad!

Håller med
Citera
2024-07-25, 18:17
  #20
Avstängd
För att Sverige erbjudit kravlösa höga bidrag, gratis advokater, gratis tolkar på livstid, möjlighet att ta hit hela släkten för gratis allting, pensioner, skolor, sjukvård m.m.

Sverige börjar ändra på detta, men det tar tid för de bidragssugna att fatta detta.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in