Citat:
Ursprungligen postat av
Pringles-Kungen
Ursäkta lite offtopic men det där är så skrattretande verklighetsfrånvänt när det kommer till verkliga parrelationer så kan du inte bara säga det är ett fiktivt scenario?
"Pia har lite pengar" när de är gifta och har barn?
"Har inte råd att följa med på resor och aktiviteter" gifta par brukar resa tillsammans, speciellt när de har små barn 😅
"Skäms inför vännerna och lackar ur för frun har inte lika mycket pengar och skiljer sig" ööh hallå psykavdelningen?
Pelle låter som ett praktmongo deluxe som själv är orsaken till allt dåligt som gjorde att hans förhållande brakade ihop.
Jo, men det är inget fiktivt exempel. Har många exempel i bekantskapskretsen där den ena föräldern inte ville vara föräldraledig för att han inte ville förlora pengar, med följden att fruns ekonomi kraschat totalt. Samtliga utom två är idag skilda. Nu kan en del säkert tycka att det är kvinnans fel, hon borde ha sparat pengar innan eller knipit ihop benen eller gjort abort, och det är inte det den här diskussionens handlar om, men problemet är att det ändå drabbar männen i de här fallen för det blir de som står med höga boendekostnader pga att paret en gång i tiden ansåg att det var helt ok att lägga 25% eller mer på boendet.