Citat:
Ursprungligen postat av
SecretGarden352
En fråga. Går inte banken efter värderingen på huset när de godkänner bolån? Vem har värderat huset?
Tänker att det är konstigt om banken inte vill låna ut till hela husets värde, speciellt då om man kan gå in med 25% insats.
Annars misstänker jag att lönenivån är för låg för att äga huset, vilket kan hända när huset ökat mycket i värde sedan man själv köpte det.
Å andra sidan vid skilsmässa behöver man bara belåna huset till 50% eftersom det är den summa som fd partnern vill ta med sig.
Hur många procent av husets värde exet ska ha med sig beror ju på massa olika parametrar.
Man kan ju inte köpa ut exet rakt av med 2,5 miljoner kronor bara för att huset är värt fem miljoner kronor.
Exempel:
Två personer träffas och köper ett hus för fem miljoner kronor, de lägger en halv miljon kontant och lånar 4,5 miljoner tillsammans. Året efter drar den ena och vill bli utköpt, ska den som drar då få 2,5 miljoner av den som bor kvar? Man måste ju dra av för lånen först så det blir bara 250.000 kr som man ska lösa ut exet med netto.