Fast då skriver man felaktigt.
'dennes' används bara om en man, annars är det 'dennas', och anhörig bör vara anhöriga, eller anhörige, om det är en man.
Fast då skriver man felaktigt.
'dennes' används bara om en man, annars är det 'dennas', och anhörig bör vara anhöriga, eller anhörige, om det är en man.
'denne' är maskulinum, används om män. 'denna' kan användas om män såväl som kvinnor.
Grundläggande svensk grammatik.
Citat:
Språkvården brukar avråda från denne av två skäl. För det första är e-böjningen inte könsneutral, utan sänder en signal om att referenten är av manligt kön.
Det finns en helvetes massa saker jag stör mig på när det kommer till modern svensk så kallad journalistik. Detta är inte en av dem. Stora-/lillasyster och dito bror är helt okej att skriva. Däremot tycker jag man i formellt språkbruk bör använda "mor" och "far" och inte "mamma" och "pappa".
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!