Det gör inte så mycket om du inte nådde in i muskeln, det tar längre tid för oljan att absorberas och finns risk att knölar med olja byggs upp och hänger kvar några dagar extra men ingen fara annars.
Om du inte är säker på att du når muskeln så sänk nålen djupare. Alltså pressa in den medans du injicerar.
Kan rekommendera att du roterar mellan höger ventroglute, höger dorsoglute, vänster ventroglute, vänster dorsoglute. Extremt låg risk att något skulle gå fel, och även om det går fel så bryr man sig inte skitmycket i fall man behöver skära ut en bit av rumpan vid infektion.
Så länge du sticker i den övre yttre kvadraten av arslet så är allt lugnt, krävs inte särskilt mycket precision heller. Du har i princip området av en hel handflata där du till 99.9% bara träffar muskler hur skevt du än sticker.
Citat:
Ursprungligen postat av
dryslian
misstag nr 1 jag gjorde var nog att ja tog för mycket vid 1a sticket (1ml) men läst att man kan ta större mängd vid första för sätta igång skiten.. på torsdag (imorgon) blir andra sticket kommer då börja ta mindre antingen 0.3ml eller 0.4-0.5ml? vad är bäst för mig?
Nu när du ändå börjat frontloada så varför inte köra ett till stick med 1ml.
Hur mycket du tar per stick i fortsättningen beror helt på vilken veckodos du ska köra och hur ofta du har lust att sticka dig själv. Men om du ska köra 250mg/w fördelat på 2 stick E3.5D så kommer du att injicera 0.5ml per gång (förutsatt att din Test E är doserad på 250mg/ml). Tänk på att lite fastnar i nålen så sug upp lite extra, ~0.55ml.
Här är några steg du kan följa vid stickproceduren:
1. Torka toppen av vialen med alcoswab.
2. Dra tillbaks pumpen och fyll med luft 0.1ml (med nål på) mer än oljan du planerar att suga upp.
3. Stick i vialen, töm luften i vialen och sug sedan upp oljan. Ökat tryck gör det mycket smidigt att suga oljan, dock har du väldigt tjock nål så det kanske inte är relevant.
4. När du sugit upp rätt mängd och har sprutan ur vialen, dra tillbaka pumpen så att nålen töms på olja.
5. Byt nål.
6. Tryck fram pumpen tills aningen av en droppe bildas i nåltippen (små mängder luft spelar ingen större roll IM eller SubQ).
6. Torka injektionszon med alcoswab.
7. Stick rakt in, vrid, aspirera (dra tillbaka pumpen och se så att vakum/luft bildas i pumpen och inte blod.
8. Om inget mörkt blod samlats i nål/pump så injicera vätskan (ibland kan bubblor som uppfattas rosaröda uppstå, detta är ingen fara. Om du suger blod så kommer din blåa tip på nålen att färgas närmare svart.
9. Om blod syns, dra tillbaka nålen några milimeter och repetera steg 7.
Aspirera är ofta helt onödigt, men något jag personligen gör varje gång.
För att undvika PIP hoppa in i duschen och massera injektionszonen under varmt vatten efter stick.