Citat:
Intressant artikel om skuggflottan i SvD idag. Några utdrag:
https://www.svd.se/a/vgG3b4/ryska-ol...ndien-och-kina
https://www.svd.se/a/vgG3b4/ryska-ol...ndien-och-kina
– Det är en tickande miljöbomb. Olyckor har varit nära i flera fall, till exempel när en oljetanker nyligen låg och drev utanför Rügen i Tyskland, säger Henrik Wacht*meister, forskare i globala energi*system vid Uppsala universitet och Utrikespolitiska institutet.
Omfattningen av den ryska skuggflottan har på sistone väckt uppseende. Enligt Finlands YLE består den av 600–1 000 fartyg, varav en stor del passerar Östersjön.
”Passerar politisk gräns”
Risken för en miljökatastrof ökar med ett så mycket större antal fartyg än innan, dessutom illa underhållna fartyg, enligt Kjell Engelbrekt, professor vid Försvarshögskolan i Stockholm.
Han konstaterar precis som Henrik Wachtmeister att det är oroväckande att Ryssland fortsätter att få höga exportin*komster trots sanktioner när dessa också innebär risker för en allvarlig miljökatastrof.
Det är till exempel ett faktum att Indien som förut inte köpte så mycket rysk olja, nu är Rysslands näst största kund efter Kina och att indiska raffinaderier kan exportera vidare till bland annat till Europa, vilket sanktionerna förstås inte har syftat till.
Ryssland gör vinst även på låga olje*priser eftersom man kan producera för cirka 15 dollar per fat. Landet gör därmed stora vinster även på skuggflottans mer kompli*cerade oljeexport, enligt Wachtmeister.
– Intäkterna är så stora att de håller landets ekonomi flytande, säger Henrik Wachtmeister.
– Vi ser att rabatten på rysk olja ökat när de inte kan ta lika mycket betalt som innan. Vi ser också att många av de här fartygen nu ligger stilla och inte riktigt vet vart de ska ta vägen. Indiska och kinesiska hamnar vill inte ta emot fartyg som har sanktioner mot sig.
Fartygen kan vara skrotfärdiga i vilket fall, och då skiter rederierna i dem ändå ?
Citat:
Situationen oförändrad vad det verkar. Eventin ligger för ankar och det gör även Detector och Arion likaslå. Undrar om deras redare börjar fundera på om kostnaden bör bokföras som osäker fordran... Tyska kustbevakningens Borkum rör sig i närområdet och fler av deras fartyg är aktiva i farvattnen runt Rügen.
Rederiet dvs om det någonsin har funnits ett sådant rederi, går väl upp i rök vilken dag som helst ?
Det kan ju redan ha fått betalt på frakten.
Citat:
Tyskland kan ju ha tagit henne i beslag, typ `?
Någonting händer med Eventin. Efter att ha spenderat nästan sex timmar i hamn gick Arkona ut och la sig alldeles intill Eventin under en halvtimme. Ser ungefär ut som att man använt Arkonas kran för att lyfta över något. Edit: eller lagt ut oljeläns? Ska man föra över personal verkar det lite onödigt att borda med Arkona...
För första gången på några veckor kanske det snart dyker upp något i media om vad som försiggår.
För första gången på några veckor kanske det snart dyker upp något i media om vad som försiggår.
__________________
Senast redigerad av DrSvenne 2025-02-22 kl. 03:11.
Senast redigerad av DrSvenne 2025-02-22 kl. 03:11.