Citat:
Ursprungligen postat av
pf10
Det är väl samma typ av skitmänniskor, landsförrädare och russofiler som vi bland annat hittar på det här forumet. Varje lands tycks ha fått en släng av dessa antipatrioter som ser det som sin livsuppgift att slicka Putins röv dagarna i ända. Det är väl inte speciellt anmärkningsvärt att man även hittar dem i ett ryskt grannland.
För mig är ärketypen av antipatrioter de som bröt navelsträngen till Rom under falska pretexterna att frigöra lander och "myndigförklara" individen. Resultaten blev att folket togs från sin tro, kyrkoklockor smälltes ner och sändes som betalningsmedel till giriga lubeckare bland andra handelsmän som ockrade med deformationen.
Vart står smygateistens Putins rike det hela?
Han har inte lyssnat på Påve Franciskus vädjan till eldupphör, han har begränsat Katolska Kyrkans verksamhet i Ryssland och gjort Patriaken Kirill till lydhund underkastad makten. Han startade krig mot en judisk komiker han påstodd ledde en nazistisk regim. Ser inte inte mycket kritendom i Putins agerande eller politik. Jag tror faktisk han är rädd för kyrkan, för säg mig, var det in inte kyrkan ledd av Sankt Johannes Paulus II som fick Sovjetblocket att börja krackelera med start i Polen?