Citat:
Ursprungligen postat av
Bersux
Hej,
Jag använder VLC (3.0.20 Vetinari) på en MacbookPro 2024 med M3 Pro. Ibland vill jag göra ett citat/clip från en videofil och använder då kommandot ”Uppspelning” + ”Spela in”. Jag märker då att kopian ibland, men inte alltid, saknar ljud och att valet ”ljudspår” under fliken ”ljud” då är gråmarkerat. Originalet har alltid ljud. Detta tycks uppstå oavsett format på originalfil. Vad ska jag göra för att få med ljudspåren från originalet till kopian?
/Olof
Har varit så länge med VLC på mac. För mig fungerar det att konvertera videon till m4v och kryssa för keep original audio i avancerade inställningar. Sedan använda quicktime player för att klippa ut bitar som jag vill ha.
Har själv också använt soundflower, man kan koppla ljud input och output vart man vill. MacOS är gjort för att man inte ska kunna spela in uppspelad musik, soundflower är en väg runt det.