2025-02-07, 00:17
  #37
Medlem
Oh-be-wans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av p00nino
USA var aldrig vår vän. Förlängning av Brittiska imperiet, ser världen som sin sandlåda, och våra nationer som spelpjäser. Har sålt ut europas vita befolkning för att driva igenom sina jude- och Rockefeller-agendor.

Vet folk inte detta ännu? Hur dum är svensken?
Stendum, kolla på flashbackarena, det är nog cremé de la cremé här inne och folk här inne är ju dummare än kofångaren på en dum + rostig bil. Betänk då resten av folket. Arma arma folket.
Citera
2025-02-07, 00:37
  #38
Medlem
LittleFishs avatar
USA är mycket mera än presidentämbetet. I call your bullshit.
Citera
2025-02-07, 00:45
  #39
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ljungbybon
Håller med dig helt!
Ifall USA tänker försöka konkurrera med Kina om produktionskapacitet så är detta inget Trump kan göra på sina ynka 4 år som president.
En sånt projekt kommer ta minst 20 år att genomföra!
Citat:
Ursprungligen postat av Tratten52
Jag var på ett möte i New York hos ett företag som vi skulle börja ha samarbete med för åratal sedan. Vi gick bla genom personalkostnader för teknisk personal typ ingenjörer, tekniker. Specialister inom elektronikproduktion och R&D. Det visade sig att dom hade 50% högre kostnader per man omräknat till sek än vad vi hade i Sverige. Hur i helvete skall dom kunna konkurrera med kineserna med dom kostnaderna. Allt som dom tillverkar kommer bli svindyrt.

När jag snackar om att USA skall försöka konkurrera med kineser tänker jag inte i första hand på löneläget.
Utan om att Kina t.ex. har produktion på stål som ca 15 gånger större än USA.
Det ser liknande ut på andra råvaror, som är lätt att mäta hur mycket man producerar.
Att Trump på bara 4 år skulle kunna göra något radikalt åt detta, det är bara fantasier!

Kan dessutom tillägga att andelen av Kinas export som går till USA minskat de senaste 15 åren, från ca 24 % till idag ca 12 %.
Citera
2025-02-07, 00:58
  #40
Medlem
Baisianuss avatar
USA har aldrig varit vår vän. Vi har varit (och är fortfarande) USAs tjänare och lydstat. Att svensken sedan gått runt och trott att vi varit BFFs med jänkarna och nästintill en amerikansk delstat är iofs patetiskt men knappast USAs fel.

Det är nyttigt för somliga att vakna upp från sina fantasier ibland. Därför är det här en välkommen reality check som vi ser just nu.
Citera
2025-02-07, 01:00
  #41
Medlem
Sasha08s avatar
USA kommer sticka kniven i ryggen på oss utan att blinka, vi behöver lägga alla pengar på eget försvar än betala in till Nato, bästa vore om vi gick ihop i allians med nord länderna
Citera
2025-02-07, 01:42
  #42
Medlem
guderis avatar
Ojojoj samlingstråd för lågpannade vatnik och deras töntiga offerkoftor

Självklart är USA och Nato våra vänner oavsett vad några fåntrattar skriver på flashback
Citera
2025-02-07, 03:58
  #43
Medlem
MyJustices avatar
Vi får väl se om USA ¨återupptar sin Demokrati och slutar med att låta sedelpressen gå -
Tills dess ska vi ha en avaktande inställning till dem
Citera
2025-02-07, 04:07
  #44
Medlem
ANFALLSKRIGs avatar
Intressant att se om vi får motståndsrörelser som börjar bekämpa Nato från vänstern - Vi vill ha meer krig!!
Citera
2025-02-07, 04:19
  #45
Medlem
Batiktantens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tobes
Även om relationerna är svalare än tidigare så kommer dom tillbaka. Det hända förra gången Trump var president, och det kommer hända igen.

Med det sagt, så måste Europa se om sitt eget försvar också. Man kan inte förlita sig på vad som händer på andra sidan atlanten. Dålig tidpunkt men ett mycket välkommet uppvaknande.

Vad mig anbelangar så kunde Norden enkelt skita i resten av Europa och börja på det redan nu. Danmark, Sverige, Norge, Finland är alla NATO-medlemmar, har i stort sett samma värderingar, ett redan välintegrerat samarbete och kunde enkelt göra en egen försvarspakt.

Kombinerar men dessa 4 länders militära kapacitet kunde vi stå emot i stort sätt alla konventionella militära hot som finns i dagsläget och antagligen också i framtiden. Givet att man fortsättningsvis plöjer ner pengar i försvaret.
Du har rätt Vi skulle skapa united nation of skandinavia.Alla Viking länder.Sverige.island Grönland Danmark Norge.finland.färöarna.Produsera allt här Slå ett tak över Gotland odla bananer frukt .Vi harr allt här.
Citera
2025-02-07, 06:14
  #46
Medlem
Vi har ett speciellt band. Europa och USA. Sverige och USA. Alla länder i Europa har säkert sin helt egen utvandringshistoria.

Men det är klart att presidenter som Trump (tysk härkomst!) upprör.

Efter Trump kommer något annat.

Men jag är helt enig om att vi skall sopa framför egen port. Sverige bör rusta och så bör Europa. Rysshelvittet är på marsch! Igen!

Så nu börjar vi om. På 80-talet hade vi vadå, fjärde kraftigaste flygvapnet. I världen. Vi hade en arme på vadå, 600000 man? 700000? Vi hade brigader och depåer över HELA landet. Det var en jävla aktivitet. Låt oss bygga lite krigsmateriel. Det gynnar Sverige. Om inte rysshelvittet får för sig något. Men Ryssland fattar BARA styrka. BARA! De kommer inte från det. Kan inte. De klarar det inte!
Citera
2025-02-07, 06:39
  #47
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hariwan
Det finns inga vänner inom politik, bara intressen!

USA har åtminstone haft som intresse att vara en supermakt. Att hålla Ryssland kort har varit prioriterat. USA må vara stort men ett svagare Europa eller Nato borde inte ligga i deras intresse. Trump tillbaka och orsakar oreda bland sina allierade. Putin kan bara tacka och ta emot.
Citera
2025-02-07, 07:36
  #48
Medlem
Pellerinen-2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VoldemortZelenskyj
Sverige är en amerikansk lydstat, inte en allierad.

Av de ting som finns att välja så föredras USA av de flesta i Sverige.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in