Vet inte vad som låg bakom det eller många andra indragningar, men med tanke på hur det ser ut idag, så måste folk ha tillgång till e-legitimation. Det är dags att istället för bankerna låta staten sköta e-legitimation.
Om jag har förstått det här, så verkar det vara på gång:
Citat:
Sverige har, till skillnad från många andra länder, ingen statlig e-legitimation. Vi har inte heller någon privat e-legitimation på högsta tillitsnivå som är tillgänglig för allmänheten. Regeringen har beslutat att åtgärda de bristerna genom att låta utveckla en statlig e-legitimation på högsta tillitsnivå.
Digg fick i uppdrag att under 2024 utveckla en statlig e-legitimation enligt utredningen en säker och tillgänglig statlig e-legitimation. I budgetpropositionen för 2025 föreslår regeringen att överföra utvecklingsuppdraget till Polismyndigheten istället. Detta för att undvika det delade ansvar mellan Digg och Polismyndigheten som utredningens förslag innebar.
Citat:
Varför behövs en statlig e-legitimation?
Det finns flera anledningar. Men de viktigaste aspekterna handlar om säkerhet och tillgänglighet. Idag finns ingen brett använd e-legitimation på högsta tillitsnivån för privatpersoner, vilket EU nu ställer krav på att alla länder ska tillhandahålla. Det finns också flera grupper som av olika anledningar inte kan få en e-legitimation genom de tjänster som finns tillgängliga idag.
https://www.digg.se/digitala-tjanste...e-legitimation