Citat:
Ursprungligen postat av
johnthedickholmes
Ja alltså, alla rykten som kan dela landet eller försvaga landet, EU eller FN används ju av olika parter som gynnas av det. De bygger vidare på dem, förstärker dem, gör dem virala, länkar ihop dem med andra teorier och en allt större konspiration formas. Inget rock n science. Så har ju makter jobbat i evigheter med desinformation. Alla länder som kan gynnas av att Sverige tappar tro på regeringen eller kungahuset förstärker ju skvaller. De tar en uns av sanning så folk skall kunna börja misstro verkligheten och så eldas det på.
Ju mer splittrade vi blir i Sverige desto starkare blir ju dem. Ju mer vi börjar misstro de styrande desto mer urgröps ju vår moral. Putins troll förstärker ju säkerligen allt elakt skvaller om kungahuset.
Ja precis.Tänker att just kungahuset är en rätt uppenbar måltavla. Om man jobbar med Sverige som mål i trollfabriken och sticker mot kungahuset lär man vara rätt safe från kritik vad gäller val av mål.
Citat:
Ursprungligen postat av
moshes
i dessa tider så gäller det att vara kritisk, det är något konstigt med hela denna historia
bara att invänta vad som verkligen händer ..
några vill fokusera på kronprinsessan o Daniel, och Daniel har på filmklipp visat att han kände sig som tvåa då när Oscar sjöng sin mammasång, men utifrån det klippet dra slutsatser om skilsmässa är ju för dramatiskt.
Media har makt och samvetslösa personer kan skapa kaos utifrån en fjäder.
Allt det förskräckliga som skrevs om Madelene, o även hennes man visar på att media förlitar sig på
samvetslösa individers lögner.
Tror att Victoria o Daniel har problem men att allt blåsts upp..
Så klart de har. Alla par har problem, utan undantag. De flesta par slipper att media och folk på nätet spekulera och sprider rykten om just deras problem. Det värsta är att även om de säker själva är kloka nog att undvika att läsa skvallerpress och trådar på FB så kan de indirekt påverkas ändå. Inte avundsjuk på deras situation.
Skänk dem en tanke av sympati och medkänsla.