Citat:
Ursprungligen postat av Flashbackperson
Men om man studerar gäller väl inte arbetsplikten, så borde det inte kallas "sysselsättningsplikt"?
Studierna skall vara sanktionerade. D.v.s finnas med i din verkställighetsplanering.
Då är det ok.
Sedan tillkommer att KVV försöker få sin verksamhet att gå runt på bästa sätt. Vilket innebär att de personer de kan tjäna pengar på ofta har företräde.
Har du t.ex en utbildning tidigare, så anses du som gångbar som arbetssökande. Får därför inte studera. Ävem om det är så att du måste studera för att byta yrke, t.ex för att ditt brott förhindrar fortsättning efteråt. KVV välvilja sträcker sig inte så långt.
Du skall alltså helst ha, inga eller ringa studier sedan tidigare. Allternativt bidragsgivande studier. Som t.ex SFI.
Det är inte ok att t.ex studera språk som skoltyska för att du kommer att ha nytta av det i en eventuell senare anställning.
Du kan naturligtvis ha rejäl röta och träffa på en KVINSP som är människovän och ser KVV som en möjlighet att hjälpa dig tillrätta.
Men verkligheten ser oftast annorlunda ut.