• 1
  • 2
2007-12-11, 21:25
  #13
Medlem
Pitbull bitchs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tuff datakille
Bitchen: jag såg också dom glimtarna av andra avenyn. Var det inte så att "porrtittandet" i själva fallet var när han visade upp att deras dotters sexuella eskepader fanns utlagt på internet?

Att hon ser ner på honom - ja, så är det naturligtvis. Att hon skulle se ner på honom pga eventuellt porrtittande är bara en ursäkt. Hon ser ner på honom och allt han gör. Han är ju, som du skriver, en mes. Därför sökte hon sig till en riktig man - en nege... eh, afrosvensk. Han får belöning för att vara en manlig feminist - en dotter som porrrar sig på internet och en fru som knullar med ... nya svenskar.

Serien är bra i utbildningssyfte på det sättet. Fast jag tror inte att våra vänner på statstelevisionen tänkte sig det!

Nej, det lönar sej aldrig att vara en mes, det ser man ju. Lotta påstår också att hon vill bli dominerad samtidigt som hon själv är väldigt dominant.

Men Roland är ju mesig på många sätt, när älskarens fru kastar ut honom kommer han till Lotta och Roland. Lotta vill egentligen kasta ut honom (eftersom hon fortfarande är svårt frestad), men snälle Roland tycker synd om honom, bjuder på vin och låter honom snacka skit och låter honom övernatta. Varefter älskaren sätter på frun en gång till, trots att det "egentligen" är slut.

Onde Dildo tog nakenbilder av tonårstjejen Jossan när hon var helt utslagen (blev drogad) och la ut dem på nätet. Sen hittade hennes pappa Roland dom när han porrsurfade som vanligt. Jossan gick till sängs med Dildo mot löfte att få nakenbilderna. Då filmade Dildos kumpan det hela, så nu hade Dildo ännu bättre material för utpressning. Sedan Jossan gett honom alla pengar hon hade + vad hon stulit av föräldrarnas pengar la han iaf ut filmen på nätet.

Visst är de mest kvinnor som tittar på såpoperor. Men för den skull saknas det inte mesiga, dumma el elaka kvinnor i såopoperorna. Det än nog ingen tittare som tycker Lotta är sympatisk.

Jossan porrade sej inte frivilligt på internet. Problemet var att hon var så livrädd för att nakenbilderna skulle hamna där att hon gick med på allt Dildo sa, i stället för att säja "Publish and be damned" och gå till polisen. Jossan betedde sej också som en mes och det lönade sej inte för henne heller.

Kanske en läxa för alla mesiga tjejer därute.
Citera
2007-12-12, 04:36
  #14
Medlem
Molson Canadians avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mr_Nygren
För att feminismen utpekar män som gärningsmän och kvinnor som offer ..

Nu snurrar du väl till det..?
Om sådana här scenarion är vanligast i amerikanska serier så är det ju knappast feminism som ligger bakom.
Citera
2007-12-13, 15:54
  #15
Medlem
mr_zipoxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Molson Canadian
Nu snurrar du väl till det..?
Om sådana här scenarion är vanligast i amerikanska serier så är det ju knappast feminism som ligger bakom.
Varför det ser ut som det gör i usa kan jag inte svara på men här hemma är det skillnad på feminister och feminister.
Liberala feminister vill att det ska finnas samma rättigheter för kvinnor och män som det gör idag (det har till och med tippat över till kvinnors fördel). Socialistiska feminister vill att kvinnor ska ha vissa handikap och fördelar i samhället bara för att dom är kvinnor.
Jag tror att konstigheterna i serierna beror på att socialistisk feminism har blivit politiskt korrekt i Sverige, men att det även kommer insperation från Amerikanska serier i liknande riktning.
Citera
2007-12-13, 20:57
  #16
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Molson Canadian
Nu snurrar du väl till det..?
Om sådana här scenarion är vanligast i amerikanska serier så är det ju knappast feminism som ligger bakom.


Jo, antagligen så är skaparna bakom serierna feminister! Alltså ligger feminismen bakom..!
Citera
2007-12-17, 01:03
  #17
Medlem
Ubangi_Stomps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mr_Nygren
För att feminismen utpekar män som gärningsmän och kvinnor som offer ..


Kom inte och säg att dokusåpor skulle vara "feministiska"
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in