Citat:
Ursprungligen postat av
Vastmanlanning
Jag är lika orolig som Leif GW Persson.
Hur har man kunna häkta en kvinna i veckor för att hon har tvättat kläder?
Hon är hemmafru och jag antar att det är hennes jobb att tvätta kläder och sköta hushållsgöromål. Jag kan därför inte se att det är något uppseendeväckande konstigt att hon har tvättat hans kläder på söndagkvällen.
Självklart kan man inte bevisa skyddande av brottsling baserat på detta, det borde man väl ha insett mycket tidigare!
Jag tror tyvärr att man ser lite olika på tre personer från Litauen jämfört med om det varit tre svenskar. En svensk kvinna, ostraffad och prickfritt förlflutet, sedan några år tillbaks gift med en byggjobbare. Hade hon häktats i veckor för att hon tvättat sin mans kläder? Nej, det tror jag inte, inte ens om hennes man varit misstänkt för mord.
Grovt skyddande av brottsling
- Har du de senaste dagarna tvättat din mans kläder?
- Eh... ja... ? ...
- Då är du härmed häktad för grovt skyddande av brottsling!
Att NB:s fru IB under veckan som eftersök pågått tvättat kläder verkar väl högst normalt när båda bröderna jobbar med hårt kroppsarbete långt utöver normal heltid.
Att Wennerholm väljer att lyfta fram detta - "bland annat" - ger vid handen att hans övriga orsaker till misstanke mot kvinnan nog är lättviktigare än heliumballonger.
Frågan är om övriga misstankar mot den litauiska familjen också är flyktiga likt aromatiska lösningsmedel. Luktar en del brunskjorta - men saknar substans.
Det som läcks (sanktionerat) från utredningen gör gällande att mordet varit oblodigt - någon form av kvävning eller jämförbart - vilket betyder att "tvättandet" kvinnan gjort sig skyldig till inte kan ha med blodiga kläder att göra, utan att det snarare har med betydligt subtilare antagen bevisning att göra (tex hudceller).
Då kan man undra hur utredningen kan ha behållit misstankar så länge mot kvinnan för att ha undanröjt "spår" (grovt skyddande av brottsling) utan att ens rimligen kunnat se dessa?
Har utredningen tänkt sig att NB räckt frugan kläderna med orden: "Här är kläderna jag bar när jag dräpte en jäntunge häromdagen. Tvätta dem noga! Och säg inget till någon! I will say this only once."
Förefaller som fulspel från utredningen. Man har nog velat in i det längsta behålla ett obehagligt grepp om strupen på frun, i hopp om att klämma ur henne något ofördelaktigt om hennes man.
Citat:
Det är de initiala uppgifterna som har legat kvar hela tiden.
- Wennerholm
Om nu frun hördes under fem timmar i Vilnius lär det ju inte uteslutande rört sig om hennes tvättrutiner...
Utredningen har av allt att döma, i ett desperat försök att hitta något som snärjer NB, bränt en massa skattekronor på att resa till Litauen med ett helt uppbåd sheriffer, åklagare, advokater och tolkar till ingen nytta. Det man hade med sig hem föranledde inte ens att höra NB igen.
Citat:
35-åringens alibi ska knäckas
Utredarnas strategi tycks vara att försöka få duon att vända sig mot sin familjemedlem – och bli vittnen i stället för misstänkta.
- GT
Citat:
- Hon [IB] känner till delar av utredningen, men vet inte allt vad åklagaren bygger sina misstankar på. Hon känner sin man som en person som inte skulle kunna göra något sådant här.
- Advokat Peter Falck
Precis som ex-flickvännen, NB:s dotters mor! Dessa kvinnor, som levt med MGM i åratal och känner honom intimt, kan inte föreställa sig honom som skyldig till något som detta. Det väger tungt.
@