Citat:
Ursprungligen postat av
develi
Jag är inne när gumman min är ute ♪ ♪
Jobbar ni i skift och svarar åt varandra?
Nej - det är inte magstarkt. Det är
totalt värdelöst det ni levererar.
Ni maskar och smiter och kommer med samma klyschor hela tiden.
Alla kan inte tära på samhällets resurser och sitta här dygnet runt och låssas vara kunniga.
Citat:
Ursprungligen postat av
develi
Jag ska inte bidra med ett skit
Var inte orolig. Det gör du inte. Inte ett skit av det du skriver har någon relevans. Du verkar inte besitta förmågan att ta in fakta och sedan processa den vidare till en meningsfull slutsats.
Citat:
Ursprungligen postat av
develi
- DU, Moretex, vfox ska göra era långsökta påhitt kompletta och trovärdiga. Tills dess saknas all värdegrund i er desperata kamp att få bort sexuellt motiv, sexuellt våld eller sexuell sadism.
Vad har värdegrund med saken att göra? Vet du ens vad det betyder och i vilka samanhang det brukar användas? Åter igen verkar du använda ord du inte riktigt förstår i helt fel samanhang.
Att förkasta en långsökt hypotes som det inte finns tillräckligt med information för att dra betyder inte automatiskt att man måste hitta på en annan hypotes. Förkastandet i sig är tillräckligt.
I sådana fall kan man istället luta sig tillbbaka till sannolikheten. När inte information finns så är det sannolikare att det som är mer sannolikt har inträffat än det som är mindre sannolikt.
Citat:
Ursprungligen postat av
develi
Jag följer ÅK gärningsbeskrivning, sakkunnigutlåtande, professorer som uttalat sig samt nu även riskbedömning på Kumla - och det sammanfaller så bra med den förhandskunskap jag själv besitter kring liknande sexuella avarter som NB.
Varför nämna en gärningsbeskrivning i detta samanhang? Åter igen ett ord du kastar in på fel plats i fel sammanhang.
ÅK har själv deklarerat att motiv kan bli svårt att fastställa i detta fall. Man var osäker och hade inget. Han formade en hypotes efter att ha blivit tipsade genom denna tråd och en blogg där konstigt nog spekulationer kring silvertejp och sexualsadism redan var igång. Det finns ju tydligt angivet i FUP.
ÅK presenterar i rätten en hypotes baserad på viss teknisk bevisning. Han medger att han inte
vet, inte kan veta utan en bekännelse, mördarens motiv men han
tror att det kan vara sexuellt. Sakkunniga uttalar sig allmänt och medger att det kan röra sig om det i detta fall men att de självfallet måste undersöka NB grundligt för att uttala sig mer än i allmänna ordalag. Precis som ett par andra sakkuniga / expertvittnen i rätten gjorde. Det du gör är att utifrån deras allmänna uttalanden drar specifika slutsatser. Det är samma sak som att hävda att utifrån försvarets sakkunniga hävda att DNAt är planterat eftersom dessa sa att man
kan plantera DNA.
Citat:
Ursprungligen postat av
develi
Frågan är snarare varför inkompetenta personer som dig mf.l. med sån frenesi ska dementera sexuellt motiv när experter säger annat och mordet pekar med full hand åt den riktningen. Frågan är varför du uppenbart anser dig förmer än domstolar och experter...
Du har ingen aning om vilken kompetens jag besitter. Det är dock uppenbart att du är ute på vatten du inte bottnar i.
Citat:
Ursprungligen postat av
develi
Det spekuleras inte ett skit och det är vad du behöver få in i din hjärna:
Diskussionen utgår från rättsfallet, sakkunnigutlåtande samt hur mordet ser ut.
Det verkar vara väldigt personligt och känsligt eftersom du blir en sån drama queen gällande sexuellt våld. Det var väldigt vad bekymrad du är över "många bäckar små"...
" Hysch... prata inte om det. Det blir för mycket om parafilier och sexuellt våld."
Kognitivt bias är det enda du uppvisa om du inbillar dig att sexuell sadism ska tystas ner rent generellt.
Åter igen visar du prov på att inte kunna läsa och ta in det som skrivs och processa och förstå vad som skrivs och vad som menas med det.
Jag adresserar det mesta ovan. Jag har inga som helst problem med att diskutera relevanta saker, även om det skulle vara sexualsadism, men jag gör det när det finns fog för det. Jag försöker inte klämma in det med skohorn i var och varannna mening.
Problemet som föreligger är att du hävdar att motivet är sexualsadistiskt. Du hävdar även att NB är mördaren. Av detta drar du slutsatsen att NB är sexualsadistiskt lagd. Det finns inga andra bevis för att NB är sexualsadistiskt lagd utöver detta. Detta blir alltså, som jag påtalat väldigt många gånger tidigare, ett cirkelresonemang. Det måste till övrig bevisning som stöder att NB skulle vara sexualsadistiskt lagd för att få ihop det hela utan att ägna sig åt cirkelresonemang. Presentera det och jag har inga som helst problem med att acceptera sexualsadistiska mördare. Det är gott om sådana och man kan i sgs alla dessa fall se hur den dömde utvecklats där man klart och tydligt kan se dess "intresse" genom personens historia.
Där av oviljan att klistra på sexualsadism och hålla på att
spekulera i något som rent ut sagt mer ter sig som önsketänkande hos många av skribenterna här.
Citat:
Ursprungligen postat av
develi
Absolut inget av det ni desperat försöker tråckla håller ihop är sannolikt versus befintlig gärningsbeskrivning.
Åter igen så bevisar du hur bakvänt du tänker.
Du utgår ifrån en "befintlig gärningsbeskrivning", eller snarare den gärningsmannabeskrivning som presenterats och försöker klistra den på NB, utan att det finns några direkta stöd för den. Du kanske inte är medveten om det men det är ingen absolut sanning. Det är ett försök att utifrån offret, platsen och eventuell annan tekninsk bevisning gissa hur en gärningsman serut/är. Ibland blir dessa beskrivningar helt åt fanders. Speciellt om någon vill att det ska seut på ett visst sätt. Det är hur som helst aningen bakvänt att ta en person och försöka få den att passa gärningsmannabeskrivningen istället för att försöka få brottet att passa personen så att allt går ihop.