2018-02-12, 03:16
  #37
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Plopp123
God kväll! Först så kan jag varna för att jag är en ordbajsare så texten kommer förmodligen att bli lång.

Jag vet inte riktigt varför jag skriver denna tråden då jag innerst inne vet vad som måste göras, men då jag är så otroligt kär så är det lättare sagt än gjort.
För att ni ska förstå så får jag nog börja från början.

Denna historian började i slutet av oktober, jag matchade med en obehagligt vacker tjej på en dejtingapp, 8 år yngre, men över 20 så det berörde mig inte.
Först så struntade jag i att skriva till henne då mina fördomar trodde att hon var där för att stilla sitt bekräftelsebehov som dom flesta andra snygga tjejerna på dejtingappar, men jag tog mig i kragen och det visade sig att denna tjejen inte bara hade utseendet, utan även hjärnan, och vi hade något skrämmande mycket gemensamt, både när det kommer till intressen, historia och personlighet, så det klickade nästan direkt.

Efter en veckas chattande och ett par samtal över telefonen så hade vi våran första dejt, och den kemi och hur snabbt vi kände oss bekväma med varandra hade ingen av oss tidigare upplevt, vi föll pladask för varandra kan man säga.
Planen var att ses över en kaffe men det slutade med att vi pratade non-stop i ca 6 timmar och att hon stannade till ~23:30 trots att hon skulle upp 05:00 och hade en halvtimmes bilresa hem.

Efter detta så skrev vi till varandra och pratade i telefonen minst 1 timme dagligen och vi sågs på helgerna, men det tog runt 3 veckor innan vi hade sex då varken hon eller jag ville vara för snabba med det då vi inte är personer som har legat runt eller haft behovet av det.

Hur som helst, dom första 7 veckorna var utan tvekan dom bästa i mitt liv, jag har aldrig varit så kär och känt ett sådant band till en annan person förut, vi var/är nog så lika två människor kan bli varandra.
Det kändes verkligen som att alla mina problem flög ut genom fönstret och jag både vaknade och somnade med ett leende på läpparna, vilket var ömsesidigt, men sen från ingenstans så började hennes kärlekskänslor att gå upp och ner helt utan anledning (enligt henne).

Hon kom hem till mig på söndagen innan julafton och sa på ett osäkert sätt att hon vill avbryta det, men då hon lät så osäker så frågade jag om hon kanske ville avvakta och tänka lite på det och det ville hon, sen så åkte hon hem.
Detta lämnade mig självklart helt förkrossad och bölandes som en bebis, dagarna efter det kan nog ha varit några av dom mest ångestladdade i mitt liv då jag bara väntade på att hon skulle avbryta det, men vi fortsatte att prata och på onsdagen så kom hon förbi en stund på kvällen och vi kom överens om att köra på som innan, vilket gjorde mig sjukt glad, hon frågade även om jag ville fira jul med hennes familj på lördagen och söndagen, vilket jag självklart tackade ja till.

På fredagen kom hon hem till mig och vi hade en jätte mysig kväll och på lördagen så for vi hem till henne där hela hennes familj var, det var riktigt trevligt men jag började känna av att något var konstigt med henne och på julafton morgon så kläcker hon att hon inte kan fortsätta när känslorna hoppar som dom gör, hon ville dock ha kvar mig i sitt liv som vän.
Hon sa att hon "inte kunde hantera att förlora en så fin människa ur sitt liv" som mig, och då jag är så tok kär i henne som jag är så ville jag det med då jag gick i förhoppningarna om att lite tid isär kanske gör att hennes känslor vaknar till liv igen.

Vi fortsatte att prata på messenger och snap under veckan och på helgen så åkte jag med och hjälpte henne att kolla på en bil, men jag bröt samman helt av att se henne, hon med då hon är en sådan människa som hellre blir sårad tusen gånger om än att såra någon annan och då hon sa att hon mår skit över att hon inte känner vad hon vill göra för mig då jag har allt som hon vill ha hos en kille.

Dagen efter så skrev jag att jag inte fixar att bara vara vän med henne, så vi bröt kontakten men jag klarade bara 3 dagar vek som jag är, och sedans dess så har vi pratat, skämtat och småretats dagligen på messenger och snap, vi har även träffats "som vänner" 3 lördagar på raken och kollat på film, ätit osv, hon sov även över två, men det hände inget.

Ni undrar säker varför jag utsätter mig för detta, och det är för att jag faktiskt önskar att mina känslor bara kunde försvinna för henne, för om dom skulle göra det så är jag säker på att hon och jag kommer att förbli väldigt goda vänner resten av livet.
Men problemet är att jag bara blir kärare och kärare i henne för varje gång som vi skriver med varandra och träffas, jag har seriöst gråtit dagligen sedans det tog slut, speciellt dagarna efter att vi har träffats, då har jag varit ett totalt nervvrak.
Att vara såhär kär och inte få det besvarat är nog det mest smärtsamma som jag har upplevt i mitt liv, och tro mig, jag har upplevt mycket

Så hur tusan ska jag kunna fatta ett beslut att bryta kontakten med en av dom finaste människorna som jag någonsin har träffat?
Jag kan med handen på hjärtat säga att jag älskar henne, trots att vi bara var intima med vara i 2 månader, vilket jag inte trodde var möjligt, men hon har visat mig mycket som jag inte trodde var möjligt.
Sen så har hon lagt ribban så jäkla högt så jag är HELT övertygad om att jag aldrig någonsin kommer att träffa någon som kan ta sig över den.

Ja, jag har provat att gå på en dejt med en annan sedans det tog slut i hoppet om att komma på andra tankar, men det gav mig bara ännu mer ångest och jag blev på riktigt tårögd under dejten då det kändes så jäkla fel.
Så att "hoppa upp på sadeln" och börja dejta massa andra kvinnor är inget jag kan göra så länge hon är den som jagar mina tankar i stort sätt varje vaken sekund.

Så har någon här några tips på vad jag kan göra eller är det enda alternativet att bryta banden helt med henne? För jag tror nog inte att jag någonsin bara kan vara vän med henne då jag har en sådan sjuk dragkraft till henne.
Skulle jag bryta banden, låta känslorna dö och sedan ta upp kontakten med henne igen så är jag helt säker på att jag skulle falla precis lika hårt ännu en gång

Något annat som är väldigt frustrerande är att min magkänsla säger mig att hon fortfarande känner något men vill inte agera på det i rädslan för att såra mig ännu en gång.
Det är sättet hon skriver och kollar på mig som ger mig denna magkänslan, men vem vet, det kanske bara önsketänkt och falska förhoppningar

På din beskrivning låter det som att hon inte är mogen för att binda sig. Alltså, hon känner attraktion och tycker du är rätt på alla plan tills det står fullständigt klart att: This is it. Du vill gå hela vägen med henne, familj, barn, pensionsplanering. Då blir hon livrädd och börjar analysera allt. Kalla fötter. Ålder är inte helt oväsentligt. Det kunde varit en ung kille lika gärna som träffat en tjej som vill slå sig till ro. Men även i långa relationer händer det ju att folk har tvekat längst vägen och kommit över det...

Men det underlättar ju inte, ifall ovan beskrivning stämmer, att du signalerar att du finns kvar och väntar på henne vad som än händer. Ditt beteende är suveränt för en vuxen kvinna som vet vad hon vill, men du har kärat ner dig i en ung, oerfaren tjej, som inte har en susning om vad hon vill. Om du vill vänta på henne kan det bli en lång väntan. Å andra sidan kan hon mycket väl ändra attityd till dig om hon känner att hon inte vill förlora dig. Det är svårt att säga vad hon vill när inte ens hon vet det.
Citera
2018-02-12, 07:38
  #38
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av DuktigeDick
Vad fasen är "skeptisism"?🤔

Berit! Är det du?
Citera
2018-02-12, 08:58
  #39
Medlem
ia015s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BrunoC
Dum i huvudet?

Du vill alltså splittra en familj för en hoe som är otrogen med sin man och som är hora nog att riskera att låta sitt barn växa upp med skilda föräldrar genom velande vänsterprassel. Och du ska alltså få delvis ta hand om en annan mans unge i framtiden har du tänkt?

Frågan är då om det är du eller honom som är mest cuck.

Fast jag skulle nog svara att det troliga är att det är du.
Det låter mest sannolikt att hon använder dig som en toffel som orkar vara hennes gratisterapeut i hennes relation med sin alfahane som kanske knullar runt och dunkar på andra och inte ger henne uppmärksamhet. Så hon låtsas göra dig tillräckligt fylld med hopp om att få någonting för att du ska palla med att vara hennes terapeut.

Haha, inte alls om man jämför med dig.

Att leva i ett osunt förhållande som barn är utan tvekan värre än att gå skilda vägar. Barnet är knappt året och ska man genomgå parterapi redan innan äktenskapet fyllt ETT år, så bör man fundera på hur bra det kommer hålla i längden.

Du menar alltså att man ska avvakta tills barnet växt upp och börja förstå livet innan man skiljer sig?
Förstår du inte att elden är död emellan dom och det är hon som sträcker ut sig?
Jag splittrar ingen utan det får dom lösa själva. Jag har även påpekat att detta inte ska handla om mig, utan hennes situation som inte är som den ska, och oavsett hur dom löser det så måste dom lösa det så ingen går och mår dåligt över det, framför allt barnet, oavsett om JAG är där eller inte. Man ska inte leva under samma tak om man inte ens kan uppskatta varandra, då kan man lika gärna dra in någon slumpmässing individ från gatan och bo ihop med.
Citera
2018-02-12, 11:37
  #40
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av ia015
Haha, inte alls om man jämför med dig.

Att leva i ett osunt förhållande som barn är utan tvekan värre än att gå skilda vägar. Barnet är knappt året och ska man genomgå parterapi redan innan äktenskapet fyllt ETT år, så bör man fundera på hur bra det kommer hålla i längden.

Du menar alltså att man ska avvakta tills barnet växt upp och börja förstå livet innan man skiljer sig?
Förstår du inte att elden är död emellan dom och det är hon som sträcker ut sig?
Jag splittrar ingen utan det får dom lösa själva. Jag har även påpekat att detta inte ska handla om mig, utan hennes situation som inte är som den ska, och oavsett hur dom löser det så måste dom lösa det så ingen går och mår dåligt över det, framför allt barnet, oavsett om JAG är där eller inte. Man ska inte leva under samma tak om man inte ens kan uppskatta varandra, då kan man lika gärna dra in någon slumpmässing individ från gatan och bo ihop med.

En fråga bara. Med VEM knullar hon mitt i allt det här?
Citera
2018-02-12, 11:52
  #41
Medlem
ia015s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kangasuri
En fråga bara. Med VEM knullar hon mitt i allt det här?

Sin man förmodligen - vi har inte träffats IRL än. Jag har klargjort att om hon faller tillräckligt för mig när vi ses så måste hon välja antingen mig, gå egen väg eller att försöka reparera deras äktenskap. Det är så enkelt i min värld.

EDIT: Kan tillägga att hon bor en bit bort och hon är envis att behålla mig som vän ifall hon bestämmer sig för att lägga sig på den nivån, men eftersom hon har allt jag söker i ett förhållande så funkar det inte för mig... ingen mening med att hänga om man bara ska må dåligt över känslor. Då är det bättre och gå vidare, hur tungt det än må vara.
__________________
Senast redigerad av ia015 2018-02-12 kl. 12:03.
Citera
2018-02-12, 12:15
  #42
Medlem
En liten kortfattad uppdatering, jag ringde henne i söndags och sa att jag inte längre klarade av att bara vara hennes vän och att vi nu får gå skilda vägar, vilket resulterade i en hel del tårar i båda ändarna, så vi träffades och har nu börjat att dejta igen, men vi kommer att ta det mkt långsammare framåt denna gången och se hur det känns.
Så jag får hoppas på det bästa men planera för det värsta.

Tack för alla svar och råd, eller ja, nästan alla ;p

Citat:
Ursprungligen postat av zombah
Har du liten kuk/under medel kuk?
Låter som en grej som skulle kunna vara anledningen, allt fungerar tills hon ser din kuk.

Det är inte fallet, och även om jag hade haft det så hade inte denna tjejen brytt sig då hon inte lägger någon tyngd på kukstorleken (ja, det finns sådana kvinnor).
Sen så hade jag aldrig dejtat en så ytlig kvinna, vare sig om jag hade varit utrustad som Mandingo eller haft en microkuk.
Citera
2018-02-12, 12:18
  #43
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av ia015
Sin man förmodligen - vi har inte träffats IRL än. Jag har klargjort att om hon faller tillräckligt för mig när vi ses så måste hon välja antingen mig, gå egen väg eller att försöka reparera deras äktenskap. Det är så enkelt i min värld.

EDIT: Kan tillägga att hon bor en bit bort och hon är envis att behålla mig som vän ifall hon bestämmer sig för att lägga sig på den nivån, men eftersom hon har allt jag söker i ett förhållande så funkar det inte för mig... ingen mening med att hänga om man bara ska må dåligt över känslor. Då är det bättre och gå vidare, hur tungt det än må vara.

Du är en fluffer m8.
Du fyller hennes behov att ventilera, sedan går hon och ligger med sin man när hon äntligen är sådär skön och avslappnad igen.

Har hon ännu inte lämnat sin man för dig så lär hon aldrig göra det. Det bästa du kan göra är att hitta någon brud du kan lägga all din uppmärksamhet på som faktiskt kommer över sporadiskt och fuktar din kuk.
Citera
2018-02-12, 12:28
  #44
Medlem
ia015s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kangasuri
Du är en fluffer m8.
Du fyller hennes behov att ventilera, sedan går hon och ligger med sin man när hon äntligen är sådär skön och avslappnad igen.

Har hon ännu inte lämnat sin man för dig så lär hon aldrig göra det. Det bästa du kan göra är att hitta någon brud du kan lägga all din uppmärksamhet på som faktiskt kommer över sporadiskt och fuktar din kuk.

Well, jag tänker som såhär att jag träffar henne IRL först. Det är värt att åka den biten för då kan jag även nyttja det intresse som jag brinner för. Efter det tas de sista besluten och jag kommer ställa ultimatum i hur hon vill ha det. Hon kommer inte höra av mig ifall hon väljer sin make, klart slut. Man kan inte dra slutsatser över att bara prata på telefon IMO.
Citera
2018-02-12, 12:31
  #45
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av ia015
Well, jag tänker som såhär att jag träffar henne IRL först. Det är värt att åka den biten för då kan jag även nyttja det intresse som jag brinner för. Efter det tas de sista besluten och jag kommer ställa ultimatum i hur hon vill ha det. Hon kommer inte höra av mig ifall hon väljer sin make, klart slut. Man kan inte dra slutsatser över att bara prata på telefon IMO.

Hur länge har ni snackat nu?
När tänkte du åka och knacka på hennes dörr?
Är du beredd på att hon kommer dra när du ställer ultimatumet?
Citera
2018-02-12, 12:37
  #46
Medlem
ia015s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kangasuri
Hur länge har ni snackat nu?
När tänkte du åka och knacka på hennes dörr?
Är du beredd på att hon kommer dra när du ställer ultimatumet?

Sen ett par veckor tillbaka iallafall.
Kommer sova i min bil(funkar utmärkt btw) och intresset är friluft och vildmarks relaterat, inget nytt för mig direkt. Vi kommer inte ses hos henne och vi kommer inte ses varje dag jag är där heller.

Absolut, jag är beredd på det och har tänkt ut hur jag ska prata med henne om det - det kommer va tungt och hon kommer försöka hålla mig kvar, men jag vet precis hur det blir om jag ger efter, så det kommer inte hända.

Oavsett hur det slutar, så kommer jag inte ha förlorat på resan, har ändå en roadtrip planerad.
__________________
Senast redigerad av ia015 2018-02-12 kl. 12:40.
Citera
2018-02-12, 13:55
  #47
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av ia015
Sen ett par veckor tillbaka iallafall.
Kommer sova i min bil(funkar utmärkt btw) och intresset är friluft och vildmarks relaterat, inget nytt för mig direkt. Vi kommer inte ses hos henne och vi kommer inte ses varje dag jag är där heller.

Absolut, jag är beredd på det och har tänkt ut hur jag ska prata med henne om det - det kommer va tungt och hon kommer försöka hålla mig kvar, men jag vet precis hur det blir om jag ger efter, så det kommer inte hända.

Oavsett hur det slutar, så kommer jag inte ha förlorat på resan, har ändå en roadtrip planerad.

Det kommer en förstörd resa när du är där och hon säger "Jag skulle jättegärna komma och hälsa på. MEN."
Citera
2018-02-12, 14:00
  #48
Medlem
ia015s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kangasuri
Det kommer en förstörd resa när du är där och hon säger "Jag skulle jättegärna komma och hälsa på. MEN."

Nop, för jag kan fortfarande utöva mitt intresse som är bättre anpassat i det område hon bor i, kommer som sagt inte åka därifrån tomhänt
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in