Citat:
Ursprungligen postat av
Vicoped
Det anses att den som långvarigt brukar anabola steroider har tendenser till att utveckla histrioniska, narcissistiska och antisociala personlighetsdrag. Kostnaderna av sjukvård som eventuellt kan uppstå av biverkningarna ska inte ska drabba skattebetalare.
Om det fanns möjlighet för brukaren av steroider att också ta kostnaderna av sjukvården skulle antagligen lagstiftningen se annorlunda ut.
Som skattebetalare är det inte så kul att vara med att plocka upp notan för vården av sjukdomar som är självförvållade.
Samma sak går såklart att säga om Tobak, Alkohol, Fotboll. Roadracing, Överarbetning etc.
Nåt som heller inte ska undervärderas är att någon som är stark har ett övertag i fysiska konfrontationer, troligtvis vill staten ha övertag i den typen av händelser..
Men skattebetalare ska vara med och betala vården för rökare, missbrukare, alkoholister och fetlagda med medföljande välfärdsjukdomar.
I jämförelse tror jag den genomsnittliga anabolbrukaren kostar samhället mindre av den enkla anledningen att de oftast sköter kroppen, tränar mycket och äter hälsosammare.
Så jag tycker inte det argumentet håller.
Det är fittstimmet som får bestämma som vanligt att allt som bra för män ska förbjudas.
Knark är förbjudet men det knarka mer än någonsin.
Det brukas mer anabola än någonsin och båda marknaderna sköts nu av kriminella och kunden är helt utan säkerhet.
Receptbelägg anabola så att en läkare får hålla koll på dina värden och sen kan man hämta ut riktiga apoteksprodukter tillverkade av riktiga läkemedelsföretag.
Jag skiter i om det skulle bli lite dyrare för det jämnar ut sig med de underdoserade produkter som säljs idag, och leveranser som inte kommer fram.