2022-02-25, 01:26
  #9397
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GhangBangTanja
Du har tydligen missat att nissen har gått in i ett annat land och dödar 5-åringar och bombar sjukhus. Vill man försvara sig hotar han med kärnvapen. Är din mamma så viktig att du börjar diskutera din mamma plötsligt?

Det är USA du beskriver. Inte Ryssland.
Citera
2022-02-25, 01:27
  #9398
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Upperkutt
Tackar! Jag ska dubbelkolla översättningen med mina Ryska och Ukrainska vänner. Lär ej få ett svar fören om några timmar dock.

Underbara nyheter om detta är sant.

Intressant är att han gått från fin kostym till random tröja och ser ut att vagga ihjäl sig som ett oroligt barn när han talar


Här är AB:s take som skiljer sig något från 4chan-trollets:
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a...g-ar-maltavlan
Citera
2022-02-25, 01:27
  #9399
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Camuga
Vet ej var du kommer ifrån eller hur mycket insatt du är i Ryssland, Ukraina och övriga post sovjet. Men detta är en delikat situation, i princip samma folk. Skona så mycket det går. Ryssland är ändå en militär stormakt vare sig du tycker om dem eller inte.

Jo, det är jag medveten om. Jag har själv nämnt det här på FB (den kraftfulla ryska militärmakten) och fått mycket skit för det.
Citera
2022-02-25, 01:27
  #9400
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GhangBangTanja
Hur känns det. Putin fortfarande idol?
Visst är Putin en legendar? Jag vet att du innerst inne beundrar korte mannen. Men Politiska korrektheten håller pungen i hård grepp.
Citera
2022-02-25, 01:27
  #9401
Medlem
Ladidas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BAB7
Ja, så är det.

Det tog tyskarna 28 dagar innan man hade kontroll över Warszawa.

Till 90% fungerar ett anfallskrig på samma sätt idag som under andra världskriget, skillnaderna är inte större än så.

Idag har man lite mer avancerad utrustning, vapen med bättre precision, en del tekniska hjälpmedel man i vissa fall kan dra nytta av, - men i grunden är det samma som 1939-1945.

En stridsvagn är en stridsvagn, oavsett om det är en T-34 från 40-talet eller en nyare modell från idag.

Krigets första dygn har varit ett framgångsrikt dygn för ryssarna, framryckningarna över land har gått smidigt och flera pansarvagnsdivisioner är redan mer än 200 km in i Ukraina, från syd, sydost, öst, nordöst och från norr.

De som påstår att ryssarna inte gjort bra ifrån sig idag, vet inte vad de snackar om!

Det har gått 20 timmar sedan kriget startade och hittills är framryckningen verkligen imponerande.

Städerna är som sagt alltid svårare att få kontroll över, och här får vi se vad som sker i natt och under morgondagen.

Det cirkulerar uppgifter som säger att ryssarna möjligtvis planerar slå en järnring runt Kiev, vi får helt enkelt se hur situationen utvecklar sig här framöver.

Här har du ju tyvärr fel..

Under andra världskriget använde man sig av vad som kallas den tredje generationens krigsföring, där man penetrerade motståndarens linje med mer manskap och tyngre beväpning än sin motståndare, därefter slog man sig in och slog på djupet så att fienden kollapsade. Detta tar ju också en hel del tid då man hela tiden måste flytta trupper, pansar och tross osv osv.
Eftersom man hela tiden försöker penetrera så djupt in man kan med allt manskap.

I fjärde generations krigsföring som man numera använder Dessa är uppdragstaktik , centraliserad logistik, manövrering med utspridda enheter och att få motståndaren att kollapsa internt före att fysiskt slå denne med den stora styrkan man hade under låt oss säga just andra världskriget, där tyskarna hade pansar då polackerna mötte dessa med häst och vagn.

Den strategiska och taktiska nivån kommer att sammansmälta mot bakgrund av
att målen även kommer att inbegripa motståndarens politiska ledning och
struktur samt det civila samhället i stort.

Alltså nej, en pansarvagn är inte alltid en pansarvagn, eftersom man inte längre använder den taktiken som man gjorde 1939.
Citera
2022-02-25, 01:28
  #9402
Medlem
Hursomhelstings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kedoslav
Va du personligt tycker om mig skiter jag i. Kolla när du reggade ditt konto och när jag reggade mitt så kan vi nog utesluta att jag sitter hemma i "mitt pojk rum" och äter "mammas kanelbullar".

jag kollar inte upp folk utan går enbart på vad de skriver.
Det finns så många andra som sysslar med underrättelse verksamhet.

Du resonerade likt en fjortis, står Putin hörnad, kul.. men då står vi också hörnade, vi blir som skållade råttor i en och samma hink.
Citera
2022-02-25, 01:28
  #9403
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Spersson
Man har invaderat Ukraina.

Man har försvarat Ryssland, ryssar i Ukraina och det ryska folket mot hotet från USA/Nato. Med all rätt. Heja Putin.
Citera
2022-02-25, 01:28
  #9404
Medlem
oresundsbroens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av virr82
Den som vill kan roa sig med att läsa kommentarer från vanliga medelmåttor med noll koll på Marcus Oskarsson facebooksida. Man häpnar över att det finns så många korkade idioter i Sverige.
Kanske för att han censurerar alla som är minsta lilla kritiska eller nyanserade?
Citera
2022-02-25, 01:28
  #9405
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dozah
AB skriver om en hel rysk pluton med ryska soldater som valde att ge upp.
AB vet lika lite som oss.
De får sin info från Flashback, Twitter och Amerikansk media.
Citera
2022-02-25, 01:28
  #9406
Medlem
Snapcounts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bengt-bajen
Propaganda? En hel pluton med ryska soldater har gett upp och överlämnat sig till Ukrainas militär. Det sa Ukrainas USA-ambassadör Osaka Makarova på en pressträff på torsdagen, uppger The Hill.

– De visste inte att de hade skickats till Ukraina för att döda ukrainare. De trodde att de skulle göra något annat, sa ambassadören enligt tidningen.

Hon sa att plutonen tillhörde den 74:e motoriserade brigaden från Kemorovo i Sibirien, men uppgav inte hur många soldater som lämnat över sig eller vad som hänt med dem.

Det där påminner om massakern vid himmelska fridens torg. Då tog Kinas militär förband ifrån "bondlandet" för att styra upp vid torget. Troligtvis för att de inte skulle ha samma känslomässiga band till civilbefolkningen som "local" militärförband.

Skall bli intressant att höra om det kommer rapporter ifrån var de ryska förbanden härstammar.
Citera
2022-02-25, 01:29
  #9407
Bannlyst
Ukrainian post at Snake Island in the Black Sea told Russian warship to "go f*** yourself" after being told to surrender. The 13 service members were killed.

https://twitter.com/Rimas_Rosa/statu...00445444722715


Ukrainian soldier deployed on Snake Island live streamed the moment a Russian warship opened fire on the Island.

All 13 soldiers lost their lives.

https://twitter.com/PokiRae_/status/1497003710349824007
Citera
2022-02-25, 01:29
  #9408
Medlem
BAB7s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kojkoj
Finns det några uppgifter om det Ukrainska motståndet. Jag hittar bara uppgifter om Ukrainska förluster.

Ukraina har förlorat Tjernobyl och ett antal mindre städer, samt en hel del landområden i syd.
De större städerna håller de ännu, men Odessa, Mariuopol, Kharkiv etc kommer troligtvis att falla inom kort/några dagar.

Vid flygplatsen utanför Kiev bjöd Ukrainska styrkor på rejält motstånd, men osäkra uppgifter säger att ryssarna ju också har kontroll över flygplatsen.

Framryckningen i syd går snabbare än i norr, om det beror på taktiska skäl eller ett svårare motstånd i norr är dock oklart just nu.

Ryssarna har också luftherravälde över hela Ukraina sedan tidigare i kväll.

Ett framgångsrikt dygn så långt för ryssarna.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in