2022-02-26, 15:16
  #21277
Medlem
GhangBangTanjas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DjPutte
USA vill hålla sig utanför till maximalt för det lärde dem sig under Vietnam kriget inga trupper in iom dem är inte attackerade, Dags du slutar yra så mycket NATO och dess allierade har sagt det också dem går inte in dem har inga intressen men vapen kan man sända in som stöd till Ukraina!

Köper det rakt av. Tillgång till vapen för Ukraina och Ryssland hade varit ute första dagen.
Citera
2022-02-26, 15:16
  #21278
Medlem
Cobas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av wejo
Det där var från i går. Nu verkar de ha ändrat sig.
Ok har du någon källa på det?
Enligt The Guardian så tweetade Zelensky 26 minuter sen att den stängs.

https://www.theguardian.com/world/li...0873d0384b1494

Mvh
Citera
2022-02-26, 15:16
  #21279
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av thegymer
UKRAINA: FLYGPLAN MED RYSKA TRUPPER NEDSKJUTET

Ukrainas förvarsdepartement uppger att man skjutit ned ett rysk flygplan med ”ett stort antal” fallskärmsjägare nära Kiev, rapporterar BBC.

Det ryska försvaret har ännu inte kommenterat uppgiften, som i skrivande stund är obekräftad.

En talesperson för den ryska armén hävdade senast under lördagen att ingen på den ryska sidan har dött i kriget.

Går bra för putlers propaganda

Från vilken källa? Ifall det är massmedia var det nog något som hände i natt.
Citera
2022-02-26, 15:16
  #21280
Medlem
Taggads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Laxrulle
Det lät ju nu som att Italien, Tyskland och Ungern står bakom att kasta ut RU ur Swift. Kommer bli mer kaos...
Frågan är om Putin inte har något Kvar att förlora kör full offensiv.
Goda nyheter tackar.
Att sanktionera Putins matbudget är bara larvigt.
Att utestänga Ryssland från Swift är en ekonomisk atombomb. Det kommer bli kaos i Duman.
Citera
2022-02-26, 15:17
  #21281
Medlem
ReijoHervonens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Laxrulle
Det lät ju nu som att Italien, Tyskland och Ungern står bakom att kasta ut RU ur Swift. Kommer bli mer kaos...
Frågan är om Putin inte har något Kvar att förlora kör full offensiv.
Ungern har bekräftat att man stöder "alla" tänkbara sanktioner. Tyskland är väl dom som bromsar nu?
Citera
2022-02-26, 15:17
  #21282
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av EnoughisEnough
Vore väldigt bra med kraftfulla cyberattacker som drabbar det ryska samhället fundamentalt så till alla hackers! Förenen eder!! Det är er plikt för jävelen.
Tycker ryss-kräken kommer allt för lindrigt undan överlag.

Själv är man tyvärr bara en hejare på Google, youtube och pornhub

Kan inte ni alla USA-älskande, rysshatande äckliga rasister hålla käft någon gång?

Bara rasism och snack. Åk ner till Ukraina om ni är så jävla tuffa. Slavofobin är den enda officiellt sanktionerade rasismen i Sverige. Sverige med sitt "allas lika värde" så länge du inte är ryss förstås.
Citera
2022-02-26, 15:18
  #21283
Medlem
Ola Schuberts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JohnBlund
Tycker att andra länder absolut bör lägga sig i här. Definitivt USA. Vi snackar om en totalt sinnessjukt galning här som måste stoppas. Varför inte USA vill hjälpa till att göra det övergår mitt förstånd. Nuvarande president Bidén är väl helt enkelt inte man nog att ta det beslutet.

Han vill väl undvika kärnvapenkrig. Möjligtvis så skulle NATO, på Ukrainas begäran, kunna upprätthålla en "no flying zon", men även det skulle kunna vara riskfyllt, då NATO, säkert kommer att behöva skjuta ner ett antal ryska stridsflygplan och helikoptrar. Jag skulle inte bli ett dugg förvånad om den ryska militären avsatt den galna Putler inom några månader.
Citera
2022-02-26, 15:18
  #21284
Medlem
"Poland's president @andrzejduda: Poland supports the express path of Ukraine's EU membership. Candidate status should be granted immediately and membership negotiations initiated instantly thereafter. Ukraine should also have access to EU funds for reconstruction. Ukraine deserves it"
Citera
2022-02-26, 15:18
  #21285
Citat:
Ursprungligen postat av kaiaa5
https://www.reddit.com/r/CombatFoota...m_source=share

Tjetjenien soldat fått arslet bortsprängd
Deras bilar är märkt V men kul och se vider som dessa döda på gatorna!
Citera
2022-02-26, 15:18
  #21286
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Duffie
Från vilken källa? Ifall det är massmedia var det nog något som hände i natt.
Fox news.

Men enligt putler så har de 0 dödsfall
Citera
2022-02-26, 15:18
  #21287
Medlem
DjPuttes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Saruman
De som sprider Putins propaganda här på Flashback är del av hans propagandamaskineri. Det sitter ryssar i St. Petersburg som läst svenska och sitter och chattar ut sina lögner så att de nästan bryter fingrarna.
De här betalda chatt-töntarna kunde haft riktiga jobb och byggt upp sitt land. Men de har hellre valt att ta landets pengar och sprida pest omkring sig medan befolkningen på den ryska landsbygden är fattiga och svälter.
Problemet man ser vilka det är och hur dem skriver också så jäkla genomskinligt och dem fattar inte dem är synade in på arslet, Man orkar inte svara dem ens för den skev bild de har är så indoktrinerad hur stor deras ledare är likt den lille mannen från NK!
Citera
2022-02-26, 15:18
  #21288
Medlem
Leksand möter Luleå idag i SHL. STOR manifestation för Ukraina av Leksandsupportrar. Klackledaren med tröja 24 och Ukraina på ryggen. Bra !!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in