2022-02-28, 12:36
  #33685
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Harald.Guldhatt
Invasionen har allt med NATO att göra. Har du inte begripit det så har du inte begripit någonting.

Varför tror du Ukraina vill bli medlem i NATO? Vad tror du var anledningen till att Tjeckien, Ungern, Polen, Bulgarien, Estland, Lettland, Litauen, Rumänien, Slovakien och Slovenien gick med i NATO? Kan det ha något att göra med att dom INTE vill bli invaderad, och ockuperade, av ryssland (igen)?

Vad var sovjetunionen? En kommunistisk diktatur som styrdes med järnhand från Kreml, där oppositionella och oliktänkande förföljdes, fängslades, skickades i Gulag, eller mördades av den ondskefulla regimen.

Vad är ryssland av idag? En kleptokrati som styrs med järnhand från Kreml av den enväldiga diktatorn putain, som bekant är f.d. KGB överste. Ett land där oppositionella och oliktänkande (inklusive journalister som rapporterar om oegentligheterna) förföljs och mördas av regimen.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...lled_in_Russia
https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...assassinations
Citera
2022-02-28, 12:36
  #33686
Medlem
area50s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Melange5738
Det är inte ett hållbart argument för att genomföra ett anfallskrig nej. Ska Sverige anfalla Ryssland idag för att Ryssland kanske har ännu fler kärnvapen och blir ännu mer labilt om 20-30 år?

Jag fördömer självklart invasionen, men ur Rysslands perspektiv så är det argument.
Citera
2022-02-28, 12:36
  #33687
Medlem
Snapcounts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ivanhoe1881
VP cancersjuk?

Man har spekulerat i putins hälsa i flera år..

Var ju för ca 6-7 år sedan han var borta ifrån offentlighetens ljus i närmare två veckor, och antalet spekulationer i msm visste inte gränser. Det var Cancer, han haltade (blev till en sjukdom !), en kupp var på gång..., och jag kommer inte ihåg mera, men mycket var det. De facto är att när en ledare som putin blir sjuk, så får han nog den bästa vården och medisiner som finns att finna.

..och helt plötslig var han tillbaka.., och msm gick till något annat..
Citera
2022-02-28, 12:37
  #33688
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Malacoda
Tror enda sättet att få Putler att avbryta är att man ger honom någonting. Att han kan återvända till Ryssland utan att vara en direkt förlorare. Hans ego är för stort för att kunna ta en förlust. Frågan är om Ukraina och zelensky går med på att ge ryssjäveln ett skit

Det tror jag också. Frågan är vad. Zelenskyj verkar stenhård.
Citera
2022-02-28, 12:37
  #33689
Medlem
KaktusFlaktuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av torstenferdinand
Vill du att Putin ska få begå ett nytt Holodomor på Ukrainiarna om vi låter han få precis som han vill? Det är det han menar med "avmilitarisering" och "avnazifiering" utav Ukraina. Tror du han invaderar Ukraina för att respektera civilbefolkningen och "befria" dem, Dugintard?

Putin ser knappast Ukrainarna som ett broderfolk han vill befria från en dödsknarsuperskurksnazijunta. Det är skitsnacket han vill att du ska svälja.

Varför frågar du vad jag vill? Jag är inte part i konflikten. Jag konstaterar att Ryssland är villig att gå extremt långt för att lägga Ukraina under Moskvas kontroll. Hur långt är Väst beredda att gå för att lägga Ukraina under Washingtons kontroll? Tillräckligt för ett världskrig?
Citera
2022-02-28, 12:37
  #33690
Medlem
Manissas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av qup
Kina sträcker nu alltså ut en hand mot USA och känner sig för. Ta emot den handen och bilda allians mot galenskapen i Moskva! Låt inte detta bli en ny situation lik den efter murens fall. Vi är starka tillsammans.

En kommunist ser alltid sin egen överlevnad som viktigare än kollektivet i slutändan.
Citera
2022-02-28, 12:38
  #33691
Medlem
Snapcounts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av qup
Kina sträcker nu alltså ut en hand mot USA och känner sig för. Ta emot den handen och bilda allians mot galenskapen i Moskva! Låt inte detta bli en ny situation lik den efter murens fall. Vi är starka tillsammans.

Så Kina skulle ge upp sin enda allierade.., och dessutom landet som ger "ryggen fri" ?
Citera
2022-02-28, 12:38
  #33692
Medlem
Sarumans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Edgerton
Tror du verkligen att hela det ryska samhället styrs från vad en person dikterar? Jag tror inte heller Libyen under Muammar al-Gaddafi styrdes av enbart honom. Putins parti har 324 av 450 platser i Duman eller 72% av platserna. Ryssland har "fria val" i den bemärkelsen att en opposition tillåts men den får inte ha majoritet. Putin har en mängd ministrar, rådgivare, militärer runt sig samt samtalar med de andra partiledarna. Om Putin skulle försvinna skulle han omedelbart ersättas av någon annan med liknande uppfattningar.
Där har du fel. Det finns inga val i Ryssland utan val-skådespelet ger väljaren möjlighet att rösta på Putin, kommunistpartiet, blankt eller på småpartierna. Röstar du blankt eller på småpartierna så går rösten till kommunistpartiet. Oppositionen tillåts, men det går inte att rösta på den.

Visst finns det massor av folk runt Putin som arbetar med den löpande administrationen av samhället. Men det låter i din kommentar som att du menar att det finns någon sorts fungerande politiskt system i Ryssland. Det gör det inte, utan det är Putin som bestämmer – allt annat är teater. Samtliga ledamöter i Duman röstade för att man skulle erkänna städerna i Donbass som självständiga stater. Putin har dem i ett punggrepp. Faller Putin så är det mycket oklart vad som händer, men det är god möjlighet att man kan få till stånd någon form av embryo till ett demokratiskt system. Man var på god väg innan Putin tog makten för 22 årsedan.
Citera
2022-02-28, 12:38
  #33693
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KaktusFlaktus
Båda sidor har lika extrema ståndpunkter. Det är bara bias som avgör vilken sida man väljer. Ryssen kan inte acceptera att Ukraina tillfaller Väst och Väst kan inte acceptera att Ukraina tillfaller Ryssen.

Detta är faktum, så vem är villig att ta ett steg bak för att undvika världskrig? Putin vill påskina att han absolut inte är villig att backa och tongångarna i EU och Nato tycks vara desamma.

Observera att detta är real- och geopolitik på högsta nivå. Vad folk i Ukraina och annorstädes vill och känner har ingen betydelse, tyvärr. Så frågan blir, ska Ukraina tillhöra Ryssland eller USA? Moskva eller Washington? Ena sidan sidan sitter med fingrarna på atombomben, är det läge att vara pragmatiska eller ska vi stirra atombomben i vitögat och hålla på "principer"?

Historien är full av krig, stora som små. Om hundra år, kommer Ukraina ha varit värt striden som resulterade i civilisationens undergång? Detta är inget beslut för Greta. Nu måste vi vara smarta.

Det bästa vore om Ukraina är oberoende fritt. Varken styrda av Ryssland eller USA/NATO. Presidenten är en marrionettdocka tillsatt efter en kupp, styrd av USA. Dragkampen måste upphöra någon gång.
Citera
2022-02-28, 12:38
  #33694
Medlem
Returpappers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av B.R.Donut
"Russian POWs Say They Were Tricked, Threatened During Invasion"

https://www.youtube.com/watch?v=nifxKIhFSuw
Ryska soldater trodde det var en övning...det trodde väl iofs många i väst också...
Är detta förtrupperna som Putin offrar medvetet?

Detta framstår som allt mer sinnesjukt.

Det vimlar av etniska grupper i Ryssland och alla får de vara kanonmat och skickas ut i kriget för att offras. Adygéer, Altajer, Balkarer, Burjeter, Darginer, Evenker, Setukeser, Sjorer, UrsprungsGorjuner, Jakuter, Judare, Kamtjadaler, Korjaker, Meschetiska turkar, Naganasaner, Ursprungs sibirer, Skolter, Tartarer, Tjuktjer, Ultjer.
De flesta är snedögda från långt bort i Asien.
Citera
2022-02-28, 12:38
  #33695
Citat:
Ursprungligen postat av KaktusFlaktus
Varför frågar du vad jag vill? Jag är inte part i konflikten. Jag konstaterar att Ryssland är villig att gå extremt långt för att lägga Ukraina under Moskvas kontroll. Hur långt är Väst beredda att gå för att lägga Ukraina under Washingtons kontroll? Tillräckligt för ett världskrig?

Nu är det inte Ukraina som har invaderat Ryssland för att lägga det under Washingtons kontroll, ditt Trumprunkande Dugintard spån.
Citera
2022-02-28, 12:39
  #33696
Medlem
Tass.com har blivit hackad.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in