2022-03-01, 13:40
  #40393
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av erwynn
Konvojen är i stort rätt irrelevant för Ukraina att fokusera på idag. Består till stor del av Rosgvardia som är ett mer miltiärt polis-förband snarare än ett attackförband. De testade ganska tidigt att kliva in i Kiev i tron att man hade tagit staden, då bombades man sönder på bron in till city. I dag står det bara och slösar resurser, står på tomgång och huttrar osv. UA bombade igår 10st tankbilar. Det är snarare deras mål, de som generar resurser och inte de som haltar upp och drar resurser från Ryska militären. Konvojen växer dessutom pga att den står still i fronten och växer bakåt. Hela vägen är uppblockad när viktiga resurser behöver avancera.

Måste vara så, för vi har hört och läst om den här konvojen i snart 4 dagar, att den är 3 mil från huvudstaden. Och jag har varken hört eller läst ledande ukrainare uttrycka stor oro eller så i media beträffande konvojen. Inte om att den måste stoppas eller utgör ett direkt hot mot landet osv osv.
Citera
2022-03-01, 13:40
  #40394
Medlem
Tvonds avatar
Någon som sett någon uppdatering från hur det går i Odessa ? Sitt man såg och hörde något därifrån är flera dagar sedan då rysk troop försökte sig på en misslyckad landstigning och förlorade hela troopen plus 2 båtar.
Citera
2022-03-01, 13:40
  #40395
Medlem
Sarumans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av undercover-racist
Kan det bero på att civila stannat kvar i landet?
Men de har ju inte fått någon förvarning! Ryssarna ringde inte i förväg och berättade att de skulle skicka fredsklusterbomber i Ukrainas bostadsområden. Om de hade vetat att ryssarna är så äckliga att de mördar barn så hade garanterat fler lämnat. Det är bara råttorna i Ryssland som njuter av att mörda barn.
Citera
2022-03-01, 13:40
  #40396
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rokossovsky
Juntaedaren Zelensky i ett tal till husse i Väst:

We are giving away our best people, the strongest ones, the most value based ones.

Too bad....
Juntaledaren ger iväg det bästa utan att få nått i utbyte. Låter som en dålig deal. Varför inte bara kapitulera, rädda ”de mest värdefulla” och rädda Ukraina från att bli upptagen i den Ryska Federationen?...
Det kallas för frihet, baby. Frihet.
Så visst får Ukraina något i utbyte.
Citera
2022-03-01, 13:40
  #40397
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Saruman
Kiev säger vi i Sverige. Kyiv är på ryska.

Intressant idé att de ryska små invasionsråttorna inte har någon skuld i att de skickar klusterbomber in i bostadsområden i Kiev. Alltid någon annans fel – klassisk för ryssar att alltid skylla på någon annan.


Nej nu har du allt fel. Det är Kiev på Ryska med Ukrainarna kallar staden ”Kyiv” på Ukrainska.

Men nu kan du börja använda dem rätta namnen det är

Kharkov inte Charkiv
Dnepropetrovsk inte Dnipro
Det är Odessa inte odesa
Det är Lvov inte Lviv.

Det är Ukrainska terrorister som gömmer sig bland civilbefolkningen för att få Ryssland att behöva bomba civila områden i sin befrielse. Du ser ju själv vilka psykopater som är den ukrainska armen som låter civila dö som flugor.
Citera
2022-03-01, 13:40
  #40398
Medlem
area50s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Spugge
Självklart vill de döda civila som en del av försöken att få ukrainarna att ge upp.
Varför har dom i så fall fortfarande el & vatten kvar i många utav städerna? Vore inte det primära mål för att kärva ner dom?
Citera
2022-03-01, 13:40
  #40399
Medlem
Tvonds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Herostratos
Var har du fått den listan från?

Anonymous? Som publicerat vad jag förstår
Citera
2022-03-01, 13:41
  #40400
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av undercover-racist
Ja det är krig nu. Skönt att du kom på det till slut.

Glömde du bort diskussionen eller nått? Det var inte krig inne i Ukraina förens Ryssen började gå in där.

Dom ska väl fan få kunna bo i sina hus utan att ryssen behöver börja anfalla.
Citera
2022-03-01, 13:41
  #40401
Medlem
undercover-racists avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tvond
Snart får vi se ryssar med skottkärra i brödkön igen.

Så kan det bli om man förlitar sig på andra länder som Sverige gör, dvs internationell handel dikterad av jänkarna.
Citera
2022-03-01, 13:41
  #40402
Medlem
LadySwedens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rokossovsky
Kom in i matchen. Man kapitulerar mot en överlägsen fiende om inga chanser till vinst finns – allt annat är vansinne. Zelensky är en dåre som påhejas av alla dåraktiga ledare i Väst.

Ryssland behöver aldrig kapitulera därför att ingen kan vinna över Ryssland.
Ryssland är kört, det fattar vem som helst. Den enda fråga som återstår är hur stor del av västvärlden som kommer att falla med Ryssland.
Citera
2022-03-01, 13:41
  #40403
Medlem
DjPuttes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Saruman
Ja. Undrar när månadslönen brukar betalas ut i Ryssland? Om rubeln fortfarande har ett värde då så kanske de stannar en månad till och lämnar först när hela den ryska ekonomin imploderat.
ja du men det sär sött att dem orkar så vi kan slå hål på deras propaganda även om det börjar bli rätt enformigt nu mera, Men alltid kul se dem försvinna med svansen mellan då de inte klarar av mer att bemöta sanningen!
Citera
2022-03-01, 13:41
  #40404
Medlem
Ratads avatar
Det är inte så att jag anser att Ukraina är ett toppenland vad gäller korruption eller mänskliga rättigheter men nu har de chansen att vara the good guys. Socioputin ställer till det för sig själv.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in