Citat:
Ursprungligen postat av
Tammer
Med facit i hand - var det inte lite dumt att pressa ryssarna till detta genom att försöka få med Ukraina i Nato..?
Det har sagts förut men kan vara värt att upprepa:
NATO är en försvarsallians dit länder frivilligt kan ansöka. Det är en jättepopulär allians hos dem som tidigare varit ockuperade av Ryssen. Den största skräcken hos länder som tidigare varit ockuperade av Ryssland är att hamn under Kremls stövel igen.
Värt att beakta när man pratar om att ”NATO försöker få med” eller att ”NATO expanderar” osv är att länder faktiskt aktivt kan välja att söka allians med Ryssland också. Varför är inte Ryssland en lika populär partner som NATO / väst att söka allians med? Är det kanske för att det är en korrupt regim som tex öppet fängslar människor i 15 år om de använder felaktiga ord?
Många länder vill alliera sig med väst och bli kvitt Ryssland, för att väst just nu besitter det bästa ”system” som mänskligheten har att erbjuda. Det handlar EXTREMT lite om att USA hotar, skrämmer och tvingar länder/regeringar.
Väst är inte perfekt eller guds gåva till mänskligheten…men det är, i jämförelse med Ryssland, helt enkelt bättre.
Om Ryssland känner sig provocerade av det så borde de försöka konkurrera med väst istället. De har ytan, de har naturtillgångarna, de har folk. De skulle kunna börja med att respektera mänskliga rättigheter, ta tag i korruptionen, uppmuntra demokrati osv.
Kriget i Ukraina handlar om att folket där helt enkelt har en önskan om att få ordning på sitt land och att göra upp med sin historia. Det känns väl sunt? Eller känns det konstigt?