2022-10-06, 13:06
  #232369
Medlem
MoveToTheBeats avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Felstavaren
Han blev skadad (splitter i låret/röven) vid sitt senaste besök i Ukraina. Därefter syntes han inte till på ett par veckor och det började spekuleras i om huruvida han hade dött i angreppet eller ej. Men sedan har han skymtats vid några tillfällen, senast jag såg honom var när han bevakade en rysk-kinesisk krigsövning tillsammans med Putin och Shoigu nu under sensommaren/början av hösten.

Däremot har ju varken Gerasimov eller Shoigu synts alls lika ofta de senaste månaderna som de gjorde i början av kriget. Shoigu har dock fått förnyat medieutrymme i samband med mobiliseringen, vilket somliga ser som en indikation på att Putin försöker lämpa över hela ansvaret för mobiliseringen på honom. Gerasimov kanske dyker upp igen när nästa syndabock behöver utses.

Ok, tack. Ja, syndabockar ibland "bojarerna" lär ju användas då manus ifrån Tsar Ryssland används flitigt utav Putin. Äger oligarkerna ens sina "tillgångar"? Jag är tveksam.
Citera
2022-10-06, 13:06
  #232370
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sherm
Med en sådan mentalitet kommer Ryssland att fortsätta ta bit för bit, tills dess att det inte längre finns något "Ukraina" kvar.


Har du missat att ni ryssar förlorar bit för bit? Lever du under en sten eller vad är det frågan om?
Citera
2022-10-06, 13:07
  #232371
Moderator
farbror_barbros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CanisMinor
https://youtu.be/rgQ66xVS2Ac

Hittade videon men kan inte bedöma själv.
Nja, alltså BMP-1 och uniformerna stämmer enligt Paasikivi så jag tror det är i Ukraina. Det kan också vara precis som den ukrainske twittraren hävdade: besättningen har verkligen kapitulerat - men vi ser en filmatisering av händelsen gjord i efterhand. Det kan förklara varför det finns två uppsättningar av spår och varför kameramannen verksr så obekymrad om faran.
Citera
2022-10-06, 13:07
  #232372
Medlem
FockeWulf190ds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HatadAvGud
Den där skådisen har vuxit till en statsman få ens kunde ana. Förmodligen har just den bakgrunden möjliggjort det faktumet. Han är till skillnad från Putin en riktig man. Du ser inte Putin nära slagfältet.

Man ska i det sammanhanget minnas att Sovjet förlorade kalla kriget mot en annan skådis, Ronald Reagan. Ryssland borde ha lärt sig av det kan man tycka, PR-kriget är liksom förlorat från början.
Citera
2022-10-06, 13:07
  #232373
Medlem
H24s avatar
Senaste månaden varit fascinerande att följa.

Börjar mer och mer tro att svaren till den ryska kollapsen snarare står att finna inom statsvetenskapen än de militära analyserna. Krig, och då särskilt invasions-krig, är ett enormt samhällsprojekt som engagerar mängder med myndigheter, personal, kostar ofantliga pengar, kräver storskalig logistisk planering, kommunikation, samverkan, utrustning... Det klarar inte en korrumperad statsapparat av. Framförallt inte när den möter västerländsk, eller nära på, standard i samhällsorganisation.

Tror exempelvis de 1.5 miljoner spårlöst försvunna vinter-uniformerna hade kunnat bli ett fascinerande uppsatsämne inom offentlig förvaltning eller korruptionsforskningen. Har de någonsin funnits eller fanns de bara på papper?

Frågan är i vilket skick kärnvapenförbanden egentligen är i, eller om samma fenomen spökar även här.
Citera
2022-10-06, 13:07
  #232374
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Det skulle kunna vara så, men det är inte så. Inte en enda gång i världshistorien har USA fått ekonomiska sanktioner mot sig. Ser du ett mönster? Menmen, det blir offtopic.

Det beror väl på lite vad du menar med sanktioner. Under kalla kriget så garanterar jag att Sovjet unionen med flera hade sanktioner emot USA. I princip menlösa. England hade får man säga sanktioner emot USA slutet på 1700-talet och början på 1800-talet. Tyskland hade sanktioner emot USA både under WW1 och WWII innan de var i krig. Men är man störst bäst och vackrast behöver man inte bry sig så mycket utom möjligen emot engelsmännen. Det blev ju till och med krig 1812.

England "tvingade" USA att sluta med slavhandeln över Atlanten.
Citera
2022-10-06, 13:09
  #232375
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av farbror_barbro
Ja, om Ryssland fortsätter att ”ta bit för bit” genom att Ukraina befriar 13500 km^2 per månad, då är vi alla glada. I den takten är Ryssland borta ur Ukraina till sommaren.

https://www.svt.se/datajournalistik/...get-i-ukraina/
Kievs strävan under hela det här kriget har varit att få med sig USA och NATO för att kunna hänga på dem, smita bakom deras rockskört om det hettar till, dra nytta av deras väldiga militära och teknologiska arsenaler. Utan det stödet hade Kievregeringen varit helt chanslösa, men Kiev får inte nog: man vill så långt möjligt ha in NATO öppet i kriget med direkt stridande trupper och hela baletten av stridsflygplan, långdistansmissiler, hundratals nya stridsvagnar, i slutändan kärnvapen.

Ansvarsfullt och modigt? My ass...
__________________
Senast redigerad av HepCat-X 2022-10-06 kl. 13:20.
Citera
2022-10-06, 13:11
  #232376
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Det skulle kunna vara så, men det är inte så. Inte en enda gång i världshistorien har USA fått ekonomiska sanktioner mot sig. Ser du ett mönster? Menmen, det blir offtopic.

Citat:
Ursprungligen postat av Moscow-Mule
Ska hålla det kort utan för att flyga under OT-radarn men det har givetvis att göra med att USA är världsekonomin. Så av det skälet så är det lite svårt att sanktionera då det i praktikern blir den ekonomiska motsvarigheten till när du som 5-åring packade väskan och sa till dina föräldrar att du flyttade hemifrån.

Nordkorea har sanktionerat USA i många är. Går ju strålade för dom har vi ju sett. Iran lika så och det finns ett antal till.

Tråkigt att du är så pass förvirrad att du blandar ihop ditt egna förakt mot USA med Rysslands brott i Ukraina i någon desillusionerad "min fiendes fiende är min vän" ide som hela tiden resulterar i att du stödjer och förespråkar de ruska massmorden i Ukraina. Släng av dig palestinasjalen och väx upp!

Piss-ryzzarna har väl infört sanktioner mot så gott som samtliga västländer? Lider vi av dem? Är det något vi saknar i Sverige på grund av piss-ryzzarnas sanktioner? Är det någon enda svensk medborgare som är ledsen för att det inte går att besöka ryzz-helvetet?

Snarare tvärtom. Tänk alla som tidigare var tvungna att åka till skithålet Ryzzland i jobbet eller i tjänstens vägnar. Nu slipper vi det!
Citera
2022-10-06, 13:12
  #232377
Medlem
sherms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EnCarte
Ändå är det Ukraina som tar bit för bit och ibland stora tuggor av det ondskans imperium har tagit. Du är en sån loser.
Till vilket pris då, du store vinnare? Berätta.
Citera
2022-10-06, 13:13
  #232378
Medlem
sherms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av farbror_barbro
Ja, om Ryssland fortsätter att ”ta bit för bit” genom att Ukraina befriar 13500 km^2 per månad, då är vi alla glada. I den takten är Ryssland borta ur Ukraina till sommaren.

https://www.svt.se/datajournalistik/...get-i-ukraina/
Återkom i sommar och berätta hur det gick.
Citera
2022-10-06, 13:14
  #232379
Moderator
farbror_barbros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
Zelensky vägrar att ta sitt ansvar inför sitt eget land och folk. Han gör dem till kanonmat och säljer ut landet och dess framtid.
Förhoppningsvis kuppar de själva bort honom snart, ungefär som fransmännen gjorde med Robespierre när han blev alltmer paranoid, farlig och omöjlig.
Ryssland inleder ett angreppskrig mot ett grannland och annekterar delar av dess territorium. HepCats lösning på det problemet är att störta den folkvalde ledaren - inte i det angripande Ryssland - utan i det angripna landet Ukraina.

Det förefaller som du dämpat din blodtörst något eftersom du inte föreslår att ”Zelenskyj skall hängas” (?), men det är fortfarande lika motbjudande som vrickat.
Citera
2022-10-06, 13:14
  #232380
Medlem
FockeWulf190ds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
Kievs strävan under hela det här kriget har varit att få med sig USA ich NATO för att kunna hänga på dem, smita bakom deras rockskört om det hettar till, dra nytta av deras väldiga militära och teknologiska arsenaler. Utan det stödet hade Kievregeringen varit helt chanslösa, men Kiev får inte nog: man vill så långt möjligt ha in NATO öppet i kriget med direkt stridande trupper och hela baletten av stridsflygplan, långdistansmissiler, hundratals nya stridsvagnar, i slutändan kärnvapen.

Ansvarsfullt och modigt? My ass...

Och vad tycker du Ukraina skulle ha gjort istället för att söka stöd? Kapitulera direkt och bli en del av den ryska diktaturen eller en marionettrepublik styrd från Moskva med folkmord, tortyr mm som följd? Och som sagts många gånger förr, vill Putin och Ryssland agera ansvarsfullt och få slut på kriget kan de bara backa ut ur Ukraina. Efter några år kan de sedan kanske vara välkomna i civiliserade rum eller tidigare om de byter regim.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in