Citat:
Ursprungligen postat av
Sobrilbil
Var spelar du? Jag spelar på Pokerstars men funderar på att byta till GGpoker för att få rakeback. Går ju miste om tusentals kronor per månad pga att man inte får rakeback. Kan man dölja vinster från sidor utanför EU så man slipper betala skatt?
Har ett par vänner som spelar PLO/NLH 500 och uppåt på GG, och de deklarerade faktiskt sina vinster föregående år för att försöka få svar på frågan om man behöver skatta när man spelar på GG. Svaret var nej, de behövde inte skatta en enda krona. Därav, utifrån dessa 2 fall, så bör GG vara skattefritt för svenska spelare, efter alla turer.
Finns inget prejudikat, så min tanke är att om jag skulle behöva betala skatt om 3 år på GG efter flera skattefria år, så tänker jag hänvisa till tidigare perioder där spelare inte betalat skatt. Eftersom ganska många spelare förmodligen deklarerat sen GG öppnat, så finns det alldeles för många fall som skulle falla under prejudikat, istället för mitt.
Därav ser jag det som en garanti på skattefria vinster från GG, tills skatteverket tydligt, i tid, går ut med att alla nätverk inom en viss ram SKA beskattas. Tills dess behöver du inte oroa dig.
Edit: Var kanske otydlig, men det jag menade är att Skatteverket isåfall måste gå ut tydligt i god tid och meddela att x, z och y kommer falla under beskattning oavsett. Med tanke på att jag vet att många spelare deklarerat sina vinster och inte betalat skatt, skulle ingen domstol i Sverige tvinga mig betala skatt under dessa villkor.