Citat:
Ursprungligen postat av
frank_pe
Det som säljs brukar vara extrakt av griffonia frön som man tar upp som 5-htp och därför räknas det nog som hälsokost / kosttillskott men det som är läkemedelsklassat borde vara kemiskt framställt med högre dosering också.
Köper också ibland och har aldrig varit problem men beställer från utlandet till bättre priser och starkare.
Du har rätt, hittade detta på Now Foods hemsida " 5-HTP, the intermediate metabolite between the amino acid tryptophan and serotonin, is extracted from the seed of an African plant (Griffonia simplicifolia). "
Så menar du då alltså, att så länge själva ÄMNET inte är 5-HTP så räknas det ej som läkemedel.
Men hur är det med Milk Thistle som också är läkemedelsklassad, det säljs på nutri.se Och nutri.se är en Svensk sida, företaget finns i Stockholm. Hur fick de tillstånd att sälja läkemedelsklassade örter som kosttillskott?