Citat:
Ursprungligen postat av
BlodJurgen
Hejsan alla glada
Jag har precis bokat tid för att skaffa ny piercing i örat, men problemet är att jag tar immundämpande läkemedel (amgevita 40 mg per vecka). Det var länge sedan jag började ta detta läkemedel, men då sa läkarna till mig att jag inte borde tatuera eller pierca mig eftersom infektionsrisken var stor och jag har därför inte skaffat några piercingar sedan dess. Undrar om det verkligen är så farligt som de påstår, eller om det är okej att jag går på min bokade tid och skaffar piercingen ändå?
Hej.
Du har fått goda "råd" i tråden från folk som troligen inte har en susning om vad du tar för medicin. Det har dock jag. Jag tar i och för sig inte Amgevita utan Humira. Jag tål nämligen inte kemiska cellgifter och Humira är en biologisk variant. Men när jag var inne på Fass så konstaterar jag att de fyller samma funktion dvs tillhör kategorin "Immunsuppressiva medel,
TNF-α-hämmare".
Aldrig har någon sagt till mig att jag ska undvika tatueringar eller att pierca mig.
Jag hittade inget om Amgevita och Piercingar vid snabbgoogling men däremot om Humira.
"Patienter som behandlas med
TNF-hämmare är mer mottagliga för infektioner och symtom som feber kan maskeras, varför behandlingen inte bör ges under pågående infektion och vaksamhet mot infektioner är av stor vikt. Vi avråder från håltagning i örsnibbarna och piercing under behandlingsperioden."
Från VG regionen.
https://mellanarkiv-offentlig.vgregi...ate/Humira.pdf
Så frågan är väl om du har en pågående infektion/inflammation eller inte.
Citat:
Ursprungligen postat av
Konstnarren5
Du verkar redan ha bestämt dig för att inte lyssna på läkaren. Varför hänger du då här bland alla medicine professorer på fb?
För att en del är sådana som vill dela med sig av erfarenhet och information, ska vi säga så?