Citat:
Ursprungligen postat av
Moretex
Tycker du inte själv att det är märkligt att kievregimen håller kvar soldater i Kurs då dom skulle behövas på andra ställen? Man förlorar ju massor av soldater och utrustning där så det är bara nyfikenhet över vad ni tänker. Du då, bra eller dåligt, PR/moralhöjade eller strategisk betydelse? För ryssarna politiskt besvärligt men fantastisk för militären som får det enklare söderut.
Det lustiga är att i verkligheten, dvs den riktiga, så är det Ryssland som förlorar massor av utrustning och soldater i Kursk. De är oförberedda, det finns inga försvarslinjer och deras sk ”logistik” slås ut bakom deras egna linjer. Vidare är Ukraina aldrig där Ryssland tror att de är. Nordkoreanska legosoldater, livrädda värnpliktiga och ryska alkisar försöker skjuta åt alla håll och skjuter förstås inte sällan på varandra.
Hittills är Kursk en ukrainsk succé, vilket du vänder i tvärtomspråk och lögner precis som när det gäller rysk ekonomi och historien från 2008 och framåt i Ukraina.
Så det är absolut ingen som tror på ditt eller andra ”skribenters” babbel, det är som den berömda grisen som springer in på fotbollsplanen i tron att den spelar fotboll. Men det gör den inte, den skall bara ut därifrån.